Vrste stresa

Vrste stresa: AKUTNI in KRONIČNI stres – Kakšne so razlike in kako ukrepati?

Vrste stresa v današnjem času so zelo raznolike, saj je stres postal del našega vsakdanjega življenja. Kot omenjeno v eni od naših objav na temo stresa, je stres danes ena najbolj iskanih tematik na spletnih brskalnikih. Mnogo ljudi namreč zanima, kaj stres je ter kakšni so znaki, da smo pod stresom. Mnogi pa se s stresom srečujejo in jih zato podrobneje zanima, kaj lahko glede tega storijo.

Vseeno pa vsaka oblika stresa ni enaka. Določene oblike na posamezniku pustijo drugačne posledice kot druge. Zato je pomembno, da poznamo razlike, saj lahko le tako ugotovimo, s katero vrsto stresa se soočamo. Na podlagi tega pa nato lahko ukrepamo ter poskrbimo za svojo dobrobit.

V tej objavi sta opisani dve najpogostejši vrsti stresa, s katerima se v današnjem času ljudje srečujemo: akutni in kronični stres. Če vas zanima več o tem, ste vabljeni k branju zapisa.

AKUTNI IN KRONIČNI STRES

akutni in kronicni stres - vrste stresa

Kot omenjeno danes poznamo mnoge vrste stresa, najpogosteje in največ pa lahko slišimo o akutnem in o kroničnem stresu.

Akutni stres drugače imenujemo tudi “trenutni” stres ali pa “kratkotrajni” stres. Pod vplivom akutnega stresa smo takrat, kadar se znajdemo v specifični situaciji, ki jo razumemo kot zahtevno in obremenjujočo. Take situacije so na primer test v šoli, intervju za službo, pomemben službeni sestanek, prepir s prijateljem ipd. Gre za stres, ki je kratkotrajen in torej vezan na določeno situacijo. Trajanje te vrste stresa je vezano na trenutke pred situacijo, med situacijo in po situaciji, potem pa se vznemirjenje telesa kmalu umiri.

Kronični stres imenujemo tudi “dolgotrajen” stres oziroma stres, ki se ponavlja znova in znova. Gre za vrsto stresa, ki se pojavi in vzdržuje zaradi stresnih okoliščin, ki se vedno znova ponavljajo in v nas vedno znova sprožajo stresno reakcijo. Kronični stres se lahko pojavi zaradi več neuspešnih intervjujev za službo, zaradi neprestanih težav v partnerskem odnosu, zaradi neprestanih pritiskov s strani nadrejenih v službi itd. Gre torej za večkratno ponavljanje specifičnih stresnih situacij.

Če se akutni in kronični stres pojavljata na različnih področjih našega življenja, lahko govorimo tudi o kompleksnem stresu. To pomeni, da smo na dnevni ravni obremenjeni z različnimi stresnimi izkušnjami iz različnih področjih našega življenja, ki skupaj tvorijo kompleksno stresno situacijo. Ta je seveda lahko zelo nevarna in na posameznikih pusti negativne posledice, če ob tem ne ukrepamo pravilno. Vse omenjene vrste stresa nasploh zahtevajo sistematičen pristop ob preprečevanju in spreminjaju našega vsakodnevnega življenja.

KAKO UKREPATI OB AKUTNEM STRESU?

akutni stres

Ko se znajdemo v specifični situaciji, ki našemu telesu sporoča, da je zanj ogrožujoča, lahko v tej situaciji ravnamo zelo različno. Pomembno je, da se zavedamo pomembnosti tega, da se pomirimo. Samo pomirjeni in “trezne glave” bomo namreč lahko sprejemali odločitve, ki so za nas smiselne in varne.

Kako torej najbolje poskrbimo zase v primeru specifične stresne situacije?

  • DIHANJE: globoko dihajmo in vso svojo pozornost umerimo na dolžino našega dihanja. Vdihnimo skozi nos in izdihnimo skozi usta. Pomembno pa je, da je naša pozornost usmerjena na to, kako zrak potuje skozi naše telo v procesu dihanja. Tako naše misli, polne skrbi, usmerimo drugam ter posledično pomirimo tako telo kot um. Več o tem, kako pomembne so naše misli za naše zdravje, si lahko preberete tudi tukaj.
dihanje - vrste stresa
  • SPROSTITVENE TEHNIKE: joga, meditacija, čuječnost so ravno tako kot dihanje namenjene temu, da svoje miselne procese ter pozornost usmerimo stran od stresne situacije. Tako ponovno poskrbimo za telesno in mentalno pomiritev. Omenjene tehnike pa se še toliko bolj osredotočajo na sproščenost telesa ter mišic v telesu.
meditacija
  • FIZIČNA AKTIVNOST:  fizična aktivnost podobno kot dihanje in sprostitvene tehnike usmerjajo pozornost stran od stresnih situacij. Poleg tega pa fizična aktivnost dokazano povečuje občutek dobrega počutja (preko izločanja določenih telesnih hormonov) in s tem zmanjšuje učinek stresne situacije na naše telo. Povečuje pa tudi sprostitev mišic in s tem sprostitev celotnega telesa nasploh.
fizična aktivnost
  • POČITEK: počitek, v času katerega ne razmišljamo o stresni situaciji, pomaga pri sprostitvi in s tem odmaknjenosti od stresa. Pomaga nam, da za določen čas pozabimo na težavne okoliščine, si “očistimo” glavo ter nato na situacijo pogledamo z večje razdalje. Tako lahko lažje pridemo do novih rešitev na obstoječe probleme.
počitek - vrste stresa
  • POGOVOR: pogovor z nekom, ki mu zaupamo, lahko predstavlja obliko razbremenitve naših skrbi in težav. Vidimo namreč, da nismo sami, da lahko vedno poiščemo podporo in da se nam v življenju ni potrebno samim boriti proti stresnim situacijam. To je lahko kdorkoli: prijatelj, terapevt, družina, partner … Pomembno je le, da se s to osebo počutimo varno (več o tem, kako prepoznati varen odnos, si lahko preberete tukaj).
pogovor

KAKO UKREPATI V PRIMERU KRONIČNEGA STRESA?

Vse vrste stresa so lahko za naše zdravje nevarne, še posebej pa to velja za kronični stres. Če smo dalj časa izpostavljeni situacijam, ki nas in naše telo izčrpujejo, potem je nujno, da se s kroničnim stresom spoprimemo. Na dolgi rok namreč lahko stres povzroča ogromno težav, od telesnih bolezni pa vse do depresije.

kronični stres - vrste stresa

Spodaj si lahko preberete nekaj idej, kako se soočiti s kroničnim stresom.

  • UGOTOVITE IZVOR KRONIČNEGA STRESA:  brez razumevanja, kaj stres pravzaprav povzroča, tega ne moremo reševati. Opazujte, kateri ljudje, situacije ali dogodki v vas povzročajo vznemirjenost, nemir, neprijetne občutke. V katerih situacijah vaše telo postane nemirno? Kdaj se ne počutite prijetno? Tako boste lahko postopoma ugotovili, kateri so tisti dejavniki, ki vas vodijo do izkušanja kroničnega stresa.
izvor kronicnega stresa - vrste stresa
  • UGOTAVLJANJE OSEBNIH MEJA: ko vas določene okoliščine razburijo, opazujte samega sebe, kje je meja, do katere so vam te okoliščine še sprejemljive. Tako se lahko postopoma naučite meje, do katere je vaše počutje še dobro in od katere dalje ste izpostavljeni preveliki količini stresa. Določanje meja velja tako za področje odnosov, sprejemanja obveznosti v službi, preživljanja časa na družbenih omrežjih oziroma za vsa področja, ki vam predstavljajo stresne situacije.
osebne meje
  • SKRBITE ZASE: karkoli že to za vas pomeni. Telesna aktivnost, počitek, druženje, pogovor, sproščanje dovoljšna količina spanca, uravnotežena prehrana … Pomembno je, da se poslužujete stvari, ki vas sprostijo, ko to potrebujete. Tako boste zmanjšali učinke stresa na vaše zdravje in počutje in tako sebi omogočili polnejše življenje.
skrb zase
  • POIŠČITE PODPORO: posledice kroničnega stresa lahko zaznamo zelo pozno, lahko celo takrat, ko smo že popolnoma izčrpani. Zato morda zgornje točke ne bodo dovolj, da si opomorete in ponovno zaživite zdravo in polno življenje. Zato je v takem primeru nujno, da si poiščete podporo ljudi, ki jim zaupate, lahko pa tudi podporo strokovnjaka, ki vas bo na strokoven način podprl pri premagovanju stresa. Če se zanimate za strokovno podporo na tem področju, lahko kontaktirate tud mene.
podpora

USPEŠNO SOOČANJE S STRESOM NAM LAHKO VZAME KAR NEKAJ ČASA

čas - vrste stresa

Zmotno je misliti, da bomo kronični stres premagali čez noč. Stresne izkušnje, ki so se nabirale dolgo časovno obdobje, ne bodo kar takoj izginile. Zato je pomembno razumeti, da lahko okrevanje in soočanje s temi izkušanji traja kar nekaj časa. In to je v resnici za človeka zelo dobro, saj se lahko postopoma naučimo tudi tehnik soočanja s stresom, sprostitvenih tehnik ter postavljanja meja drugim osebam in situacijam. Pomembno je, da sebe opazujemo, se spoznavamo in ugotavljamo, kaj nam ustreza ter kaj nam povzroča neprijetne izkušnje. Tako lahko na dolgi rok zavarujemo sebe ter svoje zdravje.

PREDVSEM PA – V VSEM TEM NISTE SAMI

skupnost

Ob vsem tem pa se je pomembno zavedati, da se vam s stresom ni potrebno soočati “na lastno roko”. Vse vrste stresa lahko razrešite s pomočjo in ob podpori drugih ljudi. Četudi morda svojih težav ne morete zaupati svojim najbližjim, lahko še vedno poiščete strokovno pomoč. Strokovni delavci vam bodo znali ponuditi strokovno podporo in vam ponuditi različne načine soočanja s stresom, ki se jih lahko nato v vsakodnevnem življenju poslužujete. Če vas zanima več o tem, kateri strokovnjaki vam lahko pomagajo, pa si lahko preberete ta zapis.


Če vas zanima več o soočanju s stresom, si lahko ogledate tudi spletno stran OMRA. Tam lahko najdete tudi tale zapis.


Se soočate s prekomernim stresom in ob tem potrebujete dodatno podporo? Se zanimate za svetovanje ali psihoterapijo? Če razmišljate o tem, se lahko na brezplačno prvo srečanje naročite kar TUKAJ.

[convertful id=”200796″]

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimate za svetovalno srečanje, lahko izpolnite spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času vas bom kontaktirala.