sreča

Srečen postaneš … ko srečo NEHAŠ ISKATI! (Oziroma kako sreča sledi hvaležnosti?)

Sreča je čustvo in telesno občutje, ki ga ljudje zelo radi izkušamo. Sporoča nam, da je naše življenje dobro, da uživamo, da nam je lepo, da v življenju očitno nekaj delamo prav. Občutki sreče so povezani z radostjo, zadovoljstvom in notranjim mirom, vse to pa so občutja, ki jih vsak od nas želi izkušati vedno znova.

Pogosto se zdi, da ljudje vse stvari v življenju počnemo zavoljo doseganja teh občutkov. Logično, kdo od nas pa bi si želel trpeti namesto biti srečen in zadovoljen? (lahko si prebereš tudi članek o tem, kako nas ravno bolečina vodi do sreče).

Vendar pa se nam pogosto zdi, kakor da je sreča težko dosegljiva in kakor da moramo za doseganje tega občutka ves čas garati, delati, se zanj zavzemati, ga loviti. To nam seveda sreče ne prinese, prinese nam kvečjemu stres ter negativne misli, saj se nam zdi, da sreče sploh ne moremo zares doseči.

Je mogoče, da srečo iščemo na napačnem mestu?

KO SE ZNAJDEŠ V ZAČARANEM KROGU ISKANJA SREČE …

iskanje sreče

Običajno je, da si vsak izmed nas želi biti srečen. Kot rečeno je to mnogokrat zelo pomembna (včasih celo glavna) motivacija našega bivanja. Zakaj se torej tolikokrat znajdemo v začaranem krogu iskanja sreče?

Zagotovo se ti je že zgodilo, da si si zares prizadeval/a za doseganje nečesa, kar ti zares veliko pomeni. Za to si se trudil/a, naredil/a vse, kar je bilo v tvojih močeh ter v to vložil/a ogromno svoje energije in svojega časa, saj si vedel/a, da te bo ta stvar na koncu zelo osrečila. In potem si to stvar dosegel/a. In bil/a si zares srečen/a. Potem pa je ta občutek sreče počasi izginjal in na neki točki si se sicer glede svojega dosežka počutil/a dobro, vendar pa prvotne velike sreče ni bilo več prisotne.

Opisan dogodek je zelo pogosta izkušnja, s katero se sreča vsakdo. Pogosto se nam zgodi, da sreča traja nekaj časa, nato pa počasi mine. Pri tem gre za zelo človeško izkušnjo. Ob njej pa se vprašamo: Zakaj nam lahko sreča tako hitro uide?

ZAKAJ JE TOREJ SREČA HITREJŠA OD NAS?

sreča je hitrejša od nas

Odgovor na to vprašanje je enostaven.

Sreča nam uhaja, ker jo iščemo v prihodnosti. Iščemo jo v materialnih dobrinah, ki jih še nimamo, v dosežkih, ki jih še nismo dosegli, v nazivih, ki jih še nismo prejeli, v ciljih, ki jih še nismo dosegli. Vse to so stvari, ki so v prihodnosti. Prihodnosti pa nikoli ne moremo ujeti, saj je prihodnost vedno nekje tam, nekje stran od nas.

Ampak – ko te stvari dobimo, prejmemo, dosežemo, bi torej morali postati zares srečni, mar ne? Zakaj nam torej nikoli ni dovolj in srečo vedno iščemo še naprej? Zakaj v nas ob vseh dosežkih in dobrinah pogosto še vedno odzvanja praznina in neizpolnjenost?

Ker sreče in notranje izpolnjenosti ne moremo najti v prihodnosti. Najdemo jo lahko samo tukaj in zdaj.

POT DO SREČE JE HVALEŽNOST ZA SEDANJE TRENUTKE

pot do sreče je hvaležnost

Ključ do prave, pristne sreče in izpolnjenosti leži v hvaležnosti. V hvaležnosti za sedanje trenutke, dobrine, nazive, dosežene cilje. Hvaležnost za vse izkušnje, ki jih imamo. Hvaležnost za to, kar smo, kjer smo, zdaj.

Hvaležnost je zmožnost ceniti in biti izpolnjen s tem, kar že imaš v svojem življenju. Ko smo hvaležni za vse, kar nas obdaja zdaj, sebi omogočimo občutek sreče tukaj in zdaj. Hvaležnost se namreč usmeri v sedanjost in nas osvobodi stalnega iskanja sreče v prihodnosti.

Hvaležnost za stvari, dogodke, ljudi … nas opominja, da je sreča že tu, v vsakem trenutku našega življenja. Hvaležnost nam omogoči, da se osredotočimo na pozitivne vidike svojega življenja, na katere tako pogosto pozabimo.

HVALEŽNOST PA NE POMENI NAZADOVANJE

sreča in hvaležnost

To, da smo hvaležni za sedanjost, ne pomeni, da si v življenju ne želimo napredka in da v prihodnosti ne želimo sprememb na bolje. Hvaležnost za sedanjost ne pomeni, da pozabimo na cilje za prihodnost. Pomeni le, da ob razmisleku o tem, kaj si še želimo, cenimo vse, kar že imamo.

Sreča je povsod okrog nas. Je v stvareh, za katere pogostokrat sploh ne pomislimo, da nas lahko osrečijo. Pomembno pa je, da vsak zase razišče, za katere stvari v njegovem življenju je hvaležen. Naj bodo majhne ali velike, pomembno je, da se iz dneva v dan opomnimo, da smo hvaležni za vse, kar že imamo.

Tako bomo cenili sedanjost, to nas bo napolnilo s srečo, poleg tega pa se bomo veselili prihodnosti in s tem vsega, kar nam ta prinaša.


Si želiš kakovostnejšega življenja?

Si želiš boljšega vsakodnevnega počutja?

Spodaj se naroči na BREZPLAČNO srečanje, kjer boš preko pogovora postopoma odkrival/a svoje načine delovanja ter jih spremenil/a tako, da ti bodo služili pri doseganju takega življenja, kot si ga od nekdaj želiš.

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimaš za svetovalno srečanje, lahko izpolniš spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času te bom kontaktirala.