ZAKAJ JE POTREBNO SPOZNAVATI SAMEGA SEBE?
Raziskovanje in spoznavanje sebe je edini način konstruktivnega izboljšanja svojega življenja. Brez poznavanja sebe lahko tekom svojega bivanja neprestano ponavljamo vzorce, ki nam škodujejo in ki nam onemogočajo doseganje tistega, za čemer stremimo. Ponavljanje negativnih vzorcev je nemogoče prekiniti brez vpogleda vase, v lastna čustva, misli in dejanja.
Pomembno je, da si za raziskovanje sebe vzamemo čas. To je seveda včasih zelo naporno. Naša življenja znajo biti že tako ali tako pestra, hitra, utrujajoča, stresna … in si je na koncu dneva težko vzeti čas še za “razmišljanje o sebi“. Zato je spodaj navedenih 20 vprašanj za spoznavanje sebe, ki ti bodo olajšala raziskovanje sebe ter vas spodbudila k opazovanju lastnega delovanja.
KAKO NAJ ODGOVARJAM NA VPRAŠANJA?
Spodaj je zapisanih 20 vprašanj. Pod vsakim vprašanjem je zapisana kratka razlaga ali pa dodatna podvprašanja, ki te bodo spodbudila k lastnemu globljemu razmisleku.
Vsako vprašanje pozorno preberi. Nato pa si vzemi nekaj minut (ali več) časa za razmislek. Nekatera vprašanja bodo od tebe zahtevala več razmisleka, spet druga manj. Pomembno pa je, da si vzameš toliko časa, kot ga za določeno vprašanje potrebuješ.
Na vsa vprašanja lahko odgovoriš tekom več dni. Ni ti potrebno na vsa odgovoriti naenkrat. Bolje je, da si za vsakega vzameš čas, ter nanj odgovoriš, ko prideš do odgovora. Pri tem nima smisla hiteti. Vedno se lahko vrneš na ostala vprašanja.
Predvsem pa: v raziskovanju samega sebe uživaj. Pusti si odkrivati nove vidike sebe, ki jih do sedaj še nisi poznal/a. Morda pa te kaj preseneti. Morda se celo naučiš nekaj novega o sebi.
Uživaj!
VPRAŠANJA ZA BOLJŠE SPOZNAVANJE SEBE
1. Katere so moje 3 glavne vrednote?
Vsak od nas ima v sebi ponotranjeno lestvico svojih najpomembnejših vrednot. Glede na svoje vrednote ljudje sprejemamo odločitve, stopamo v odnose, iščemo službo, se odločamo za hobije, praznujemo tradicije … Zaradi raznolikih vrednot smo si lahko posamezniki med sabo zelo različni ali pa zelo podobni – tako se na primer odločamo, s kom se želimo družiti in s kom ne.
Pomembno pa je, da vsak od nas ve, katere so njegove glavne vrednote. Samo tako lahko namreč sprejemamo odločitve, ki so dobre za nas, za naše duševno zdravje in za našo splošno dobrobit. Tako lahko ostajamo zvesti sami sebi ter vedno sledimo svojemu notranjemu glasu.
2. Kaj je moja velika strast oziroma v čem zares uživam?
Za duševno zdravje vsakega človeka je nujno, da ima ta v svojem življenju vsaj en interes, v katerem zares uživa. To je pomembno predvsem zato, ker nam interesi in aktivnosti, v katerih uživamo, v življenje prinašajo smisel.
V primeru pomanjkanja interesov, v katerih uživamo, lahko v življenju doživimo pomanjkanje smisla. V določenih primerih lahko to vodi tudi do depresije. Zato je za naše duševno zdravje ključno, da v svojem vsakdanu poskrbimo za lasten užitek in zabavo. Pa naj bo to karkoli, pomembno je le, da odgovarja nam.
3. V čem sem dober/a?
Prepoznavanje lastnih močnih točk in področij, ki nam ležijo in v katerih smo dobri, je zelo pomembno za dobro samopodobo. Ko nam nekaj leži, lahko lažje dosežemo dobre rezultate, preko katerih si lahko izboljšamo najprej našo samozavest, nato pa tudi – kot že rečeno – našo samopodobo.
Zato je pomembno, da si vsak izmed nas vzame čas za raziskovanje interesov, aktivnosti, zanimanj … Tako lahko ugotovimo, kaj nam leži ter tako razvijamo svoje veščine in znanja.
4. Na katerih področjih moram še napredovati?
Zavedanje lastnih pomanjkljivosti je prav tako nujno za dober razvoj našega duševnega zdravja. Če se zavedamo, kaj pri sebi še lahko izboljšamo, se lahko ves čas razvijamo in rastemo. Vse to pa pozitivno vpliva na občutek lastne vrednosti.
Pomanjkljivosti so del življenja. Nihče ni popoln in tega se je potrebno zavedati. To pa ne pomeni, da smo ljudje zaradi tega slabi. To pomeni le, da smo ljudje. Tako mi kot vsi ostali se ves čas razvijamo, to pa lahko izkoristimo v svoj prid ter se ves čas učimo in izpopolnjujemo.
5. Kaj me zares razveseli?
Ko nas nekaj zares veseli, nam to pove, kaj nam v življenju veliko pomeni. Pove nam, katere so naše vrednote. Ko se vprašamo, kaj nas zares veseli, se hkrati vprašamo, kaj nam veliko pomeni. Tako lahko po eni strani najdemo interese, ki nas veselijo, ter hkrati vrednote, ki nam veliko pomenijo.
6. Kaj si želim doseči v prihodnosti?
V življenju je pomembno imeti zastavljene tako kratkoročne kot dolgoročne cilje. Cilji nam namreč osmislijo naše vsakodnevno življenje. Dajo nam motivacijo za stvari, ki jih želimo doseči. Ko pa jih dosežemo, nam to da občutek zadovoljstva s sabo, to pa pozitivno vpliva na našo samopodobo in na našo samozavest.
7. Kakšne odnose z drugimi ljudmi si želim v svojem življenju?
Kaj mi pri ljudeh veliko pomeni? Kaj pri drugih cenim? Kaj od njih pričakujem? Kaj jim jaz želim dati? Kakšen je popoln odnos zame? …
8. Kaj zame pomeni “uspeh”?
Kdaj bi zase lahko rekel/a, da sem uspešen/a?
Samo natančno definiranje, kaj nam pomeni uspeh, nam lahko pomaga do dejanskega doseganja tega. To seveda ne pomeni, da moramo že na samem začetku natančno vedeti, česa si želimo. Definicija uspeha se lahko s časom spreminja in se prilagaja glede na naše trenutne okoliščine in vrednote.
9. Kaj je moj največji strah in kaj mi ta strah v življenju preprečuje?
Strahovi so del življenja vsakega človeka. Vsak od nas ima določene strahove. Nekateri od teh so večji, spet drugi so manjši. Gre za običajen pojav, s katerim se srečuje vsak izmed nas.
Nekateri strahovi pa so lahko veliki in vztrajni do te mere, da onemogočajo določene pomembne izkušnje v našem vsakodnevnem življenju. Mogoče je to strah pred kritiko drugih ljudi, strah pred neuspehom, strah pred višino, strah pred določenimi živalmi, strah pred debelostjo … Pomembno je, da take strahove ozavestimo in razmislimo, zakaj se pojavljajo.
Pomembno je, da se svojih strahov zavedamo in se vprašamo, katere izkušnje nam preprečujejo. Tako lahko ocenimo, kaj vse lahko še doživimo, če se določenih strahov znebimo.
10. Pri katerih ineteresih izgubim stik s časom, ker v njih zelo uživam?
Taki interesi nas napolnijo s posebno energijo. Ko pozabimo, da okolica obstaja, smo v stanju, ki nas napolni s smislom in motivacijo za naprej. Pomembno je, da se vsake toliko znajdemo v taki situaciji, saj je to za naše duševno zdravje zelo dobro. Biti odmaknjen od drugega dogajanja in biti popolnoma usmerjen v določeno aktivnost na nas vpliva zelo pozitivno.
Zato je dobro razmisliti, katere aktivnosti v nas povzročijo taka občutja in tako stanje in se nato teh aktivnosti redno posluževati.
11. Kakšen pečat želim pustiti v svetu?
Kaj želim zapustiti drugim ljudem? Kaj želim zapustiti družbi? Kaj želim zapustiti civilizaciji?
To so pomembna vprašanja, ki nas usmerijo k razmisleku o tem, kaj je naš smisel tega življenja. Pomembno je, da sami zase, za svoje življenje in za svoje delo ustvarimo smisel, ki se nam ga zdi vredno posredovati tudi drugim posameznikom, generacijam in skupnosti kot celoti.
12. Kaj me napolni z energijo?
Stvari, ki nas, naše telo in naš um napolnijo z energijo, so nujno pomembne za naše duševno zdravje. Pomembno je, da zase vemo, katere stvari dobro vplivajo na nas, ter se teh stvari redno poslužujemo. Tako pa poskrbimo tako za svoje duševno kot tudi za svoje telesno zdravje.
13. Kaj črpa mojo energijo?
Obratno od zgornjega vprašanja se je pri tem potrebno zavedati tistih stvari, ki iz nas črpajo našo energijo. Pomembno je poznati tiste aktivnosti, ljudi, dogodke, situacije, okoliščine, ki nam zares ne ustrezajo in v katerih zares ne uživamo. Samo tako lahko preprečimo negativne učinke teh situacij na nas in na naše zdravje.
14. Katera so 3 prepričanja, s katerimi se zares ne strinjam?
Poznavanje svojih prepričanj nas vodi v poznavanje svojih vrednot. Ko poznamo svoja prepričanja, lahko na podlagi teh sprejemamo svoje odločitve glede vsega v našem življenju. Poznavanje naših prepričanj vpliva na naše življenje v celoti (na delo, prosti čas, odnose …).
Tudi poznavanje tistih prepričanj, s katerimi se zares ne strinjamo, dobro vpliva na kakovost našega življenja. Ko vemo, kaj nam ne ustreza, se lahko teh stvari izogibamo ter preprečimo negativne učinke teh na naše življenje. Tako pa lahko dobro poskrbimo zase in za svojo dobrobit.
15. Kaj me trenutno zadržuje, da bi se mi uresničile moje sanje?
Ko pomislim na svoje sanje … kaj me na poti do uresničitve teh zadržuje? Zakaj še nisem dosegel/a tega cilja? Kaj bi za to še moral/a storiti?
16. Kaj bi moral/a storiti, da bi se mi uresničile moje sanje?
Česa do sedaj še nisem naredil/a, pa bi moral/a, da bi lahko svoje sanje dosegel/a? Kako lahko to storim? Potrebujem pri tem kakšno podporo ali pomoč? Kakšen je moj načrt za doseganje tega cilja?
17. Glavni nauk, ki sem se ga naučil/a iz preteklih izkušenj?
Pogosto lahko slišimo, da je življenje naš največji učitelj. Iz lastnih življenjskih izkušenj se lahko naučimo ogromno. Pomembno je, da svoje pretekle izkušnje ozavestimo, o njih razmislimo ter sami pri sebi premislimo, kaj se iz njih lahko naučimo. Samo tako bomo lahko razumeli nauke naših izkušenj ter v življenju s pomočjo teh tudi rasli.
18. Kakšna oseba želim postati?
Če pomislim na sebe 20 let v prihodnost, kakšen človek si želim postati? Kakšno bo takrat moje življenje? Kakšne bodo takrat moje vrednote? Česa takrat v življenju ne želim? Kaj me bo takrat osrečevalo?
19. Kako želim, da se me spominjajo drugi ljudje?
Če me od tega trenutka dalje ne bi bilo več, kako bi si želel, da se me spominjajo drugi ljudje? Kaj želim, da jim ostane v spominu name? Kako jih želim zaznamovati?
Odgovori na ta vprašanja nas lahko usmerijo k stvarem, na katerih moramo delati v sedanjosti. Usmerijo nas lahko k odgovoru na vprašanje, kaj danes še nismo, pa bi si želeli biti.
20. Ali v svojem življenju sledim sebi in svojim vrednotam?
Glede na odgovore na vsa zgornja vprašanja … Bi lahko zase dejal/a, da sledim sebi, svojim vrednotam in svojim prepričanjem? Bi se lahko na tem področju še izboljšal/a? Kaj (če sploh kaj) moram na tem področju še narediti?
Si želiš kakovostnejšega življenja?
Si želiš boljšega vsakodnevnega počutja?
Spodaj se naroči na srečanje, kjer boš preko pogovora postopoma odkrival tvoje načine delovanja ter jih spremenil tako, da ti bodo služili pri doseganju takega življenja, kot si ga od nekdaj želiš.