resnica za pisanjem zaljivih komentarjev

Resnica za pisanjem žaljivih komentarjev


Resnica sodobne družbe je, da je splet ter vse z njim povezano del naših vsakodnevnih življenj. S tem pa je del našega življenja postala tudi spletna komunikacija, pa naj bo to preko socialnih omrežij ali pa preko ostalih spletnih platform in strani. Dogajanje na spletu je v resnici tako močno vpleteno v naše vsakdanje bivanje in doživljanje sveta, da pogosto celo pozabimo, kako pomemben vpliv ima na naše življenje ter na naše splošno počutje.

Zato je pomembno, da dogajanju na spletu posvetimo pozornost. Samo s tem namreč lahko razkrijemo globlje družbene in psihološke procese, ki se tam vzpostavljajo in ohranjajo. Eden od teh procesov pa je tudi spletna komunikacija med posamezniki, ki nemalokrat postane neprimerna, žaljiva ter verbalno nasilna.

V tej objavi zato nekaj besed namenjamo tej tematiki. S tem pa izpostavimo nekaj razlogov, zakaj nekateri posamezniki sploh pišejo žaljive komentarje ter kako lahko tako vedenje bolje razumemo.

KAJ SPLOH JE ŽALJIVA VSEBINA?

kaj je žaljiva vsebina?

Žaljiva vsebina je vsaka vsebina (besedilo, fotografija, videoposnetek …), ki na žaljiv ali napadalen način poskuša prizadeti in ponižati drugo osebo. Posameznik z žaljivo vsebino poskuša nad drugim posameznikom izrabiti svojo moč ter ga na ta način prizadeti. Tako kot v primeru fizičnega nasilja tudi v primeru nasilja preko spleta ena oseba nad drugo izrabi svojo (psihološko) premoč ter jo ponižuje.

Takšno vedenje lahko seveda pri posamezniku, nad katerim se spletno nasilje izvaja, povzroči veliko čustvene ter mentalne škode. S tem pa seveda negativno vpliva na njegovo duševno zdravje ter tudi širi negativno vzdušje med vsemi posamezniki, ki so del spletnega dogajanja.

Na tem mestu se zato pogosto zastavlja vprašanje, kdo takšne vsebine na spletu sploh ustvarja ter jih širi med ljudmi.

ŽALJIVE VSEBINE SE NAJPOGOSTEJE USTVARJAJO ZA ANONIMNIMI PROFILI

resnica za anonimnostjo

Žaljivi komentarji, različna žaljiva besedila, žaljive fotografije ali video posnetki itd. se najpogosteje na spletu pojavljajo s strani anonimnih profilov. Z drugimi besedami to pomeni, da žaljive vsebine širijo posamezniki, ki skušajo svojo resnično identiteto na spletu pred drugimi posamezniki skriti.

Na tak način se posameznik, ki je pred drugimi skrit, skuša zaščititi pred komentarji drugih ljudi. Po drugi strani pa se s tem hkrati počuti manj odgovornega za svoja lastna dejanja na spletu. Ker namreč svoje prave identitete ne pokaže drugim ljudem, se ne počuti odgovornega za posledice svojih dejanj, ki prizadenejo tiste, ki jih s svojimi vsebinami užali. Vse to pa vodi v večjo stopnjo poguma pri pisanju žaljivk.

ZAKAJ TOREJ LJUDJE PIŠEJO ŽALJIVE VSEBINE?

zakaj ljudje pišejo žaljive vsebine?

Eden izmed glavnih razlogov za pisanje žaljivih komentarjev je prav občutek pomanjkanja moči in nadzora v svojem lastnem življenju. Z drugimi besedami to pomeni, da se posameznik v svojem vsakodnevnem življenju počuti zelo nemočnega, neizpolnjenega in brez nadzora nad vsakodnevnim dogajanjem. Zato skuša svojo moč in svoj vpliv poiskati in pokazati na drugačne načine.

In eden izmed načinov, da posameznik pridobi vsaj malo moči in nadzora nad svojim življenjem, je pisanje žaljivih vsebin preko spleta. Splet tako osebam omogoča kompenzacijo svoje vsakdanje nemoči v izkazovanje moči preko spleta. Pa čeprav ta “moč” v resnici pomeni nasilno in žaljivo vedenje do drugih ljudi. Vse to pa se seveda najpogosteje dogaja s strani anonimnih profilov (ni pa nujno).

LASTNA REFLEKSIJA NAŠEGA VEDENJA NA SPLETU JE ZATO ZELO POMEMBNA

resnica - lastna refleksija je zelo pomembna

Da bi ustavili začarani krog žaljivih komentarjev, je ključno, da vsak posameznik pozorno opazuje lastno vedenje na spletu. Poleg tega pa je pomembno tudi, da sam sebi prizna, kadar je njegovo vedenje do drugih posameznikov neprimerno, žaljivo, nespoštljivo

Samo opazovanje lastnega vedenja na spletu nam omogoča razumevanje lastnih dejanj in posledic teh dejanj na druge posameznike. Hkrati pa s tem pripomore k bolj sočutni, spoštljivi in konstruktivni komunikaciji na spletu. Sprejemanje odgovornosti za svoje besede in dejanja ter spoštovanje drugih na spletu so ključni koraki k ustvarjanju boljšega in varnejšega spletnega okolja za vse udeležene.

Se ti zdi, da je tvoje vedenje na spletu spoštljivo?

Se ti zdi, da je tvoja komunikacija na spletu primerna?

Se ti zdi, da bi lahko lastno komunikacijo še izboljšal/a?

Razmisli!


Nekaj več o varnih odnosih nasploh pa si lahko prebereš tudi tukaj.


Si želiš kakovostnejšega življenja?

Si želiš boljšega vsakodnevnega počutja?

Spodaj se naroči na BREZPLAČNO srečanje, kjer boš preko pogovora postopoma odkrival/a svoje načine delovanja ter jih spremenil/a tako, da ti bodo služili pri doseganju takega življenja, kot si ga od nekdaj želiš.

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimaš za svetovalno srečanje, lahko izpolniš spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času te bom kontaktirala.