Se kdaj vprašaš, zakaj ti gredo nekateri ljudje na živce, z drugimi pa se lahko takoj ujameš? Vsak od nas se v življenju srečuje z raznoraznimi ljudmi. Nekateri so nam že od samega začetka všeč, medtem ko nam gredo določeni že od samega začetka na živce. Ko nam gre nekdo res na živce, se je dobro vprašati, zakaj je temu tako. Pri tem gre namreč za globlji pomen, ki nas lahko nauči zelo veliko o nas samih.
Če te o tem zanima nekaj več, si preberi spodnji zapis!
DEJSTVO JE DEJSTVO – NE MOREJO NAM BITI VSI LJUDJE VŠEČ
Nihče od nas ne more pričakovati, da nam bodo vsi ljudje, s katerimi se v življenju srečamo, všeč. Posamezniki smo si namreč med sabo preveč različni. Imamo različne vrednote, interese ter osebnostne lastnosti, pa tudi zelo različne pretekle izkušnje. Poleg tega ima vsak od nas drugačno življenjsko zgodbo, ki nas oblikuje v unikatnega posameznika, različnega od vseh ostalih.
Nemogoče je, da bi se z vsemi zelo dobro razumeli. Seveda je pomembno z vsemi ljudmi ohranjati medsebojno spoštovanje, ne moremo pa se siliti v to, da smo z vsemi prijatelji. Dobro pa je raziskati, kaj v ljudeh, ki nam gredo na živce, nas zares moti. Kaj je tisto, kar v nas sproži negativen ali pa včasih celo sovražen odziv?
ZAKAJ SO NAM NEKATERI LJUDJE VŠEČ, SPET DRUGI PA NAM GREDO NA ŽIVCE?
Zakaj nekateri ljudje postanejo naši dobri prijatelji ali pa znanci, medtem ko z drugimi nikakor ne moremo najti skupne točke? Odgovor se skriva v naših lastnih notranjih procesih.
Pogosto se nam ljudje zdijo privlačni, če imajo lastnosti, ki jih cenimo ali želimo imeti sami. Lahko se poistovetimo z njimi in se počutimo povezane. Nasprotno pa nam ljudje, ki imajo lastnosti, ki jih zavračamo ali se jih bojimo, lahko sprožijo negativne občutke. Seveda lahko ta proces poteka tudi v obratni smeri. Morda nas motijo ravno tisti posamezniki, ki imajo lastnosti, ki si jih mi želimo, pa nam teh še ni uspelo pridobiti. Ne motijo pa nas tisti, ki teh lastnosti nimajo, saj nam na nek način ne predstavljajo konkurence.
Kakorkoli, odgovorov je lahko več in lahko so kompleksni. Zavedaj pa se, da nam gredo ljudje na živce z razlogom. Vedno, kadar se v nas zaradi drugih sprožijo negativni občutki, to pove nekaj o nas in ne o drugi osebi. Nikdar nas nekaj ne razburi kar brez vsakega razloga. Če nam je za nekaj zares vseeno, v nas ta stvar ne sproža nobenih odzivov in nobenih čustev. Ko pa se na neko situacijo ali na nekega posameznika odzovemo čustveno, to pomeni, da nam za določen vidik te situacije ni vseeno.
LJUDJE, KI NAS NAJBOLJ MOTIJO, POVEDO NAJVEČ O NAS!
Res je, točno tako, kot piše zgoraj! Ljudje, ki nas najbolj motijo, v resnici odražajo naše lastne notranje konflikte in negotovosti. Ko ugotovimo, da nam gredo določeni ljudje na živce, to v resnici odraža naše lastne skrite strahove, pomanjkljivosti, konflikte … Dejstvo pa je, da si zelo redko upamo sami sebi to notranje dileme priznati in se z njimi soočiti. S tem namreč sami sebi postavimo ogledalo, ki odraža naše notranje nepopolnosti.
Če te neka lastnost pri drugi osebi odvrača, se vprašaj, ali morda tebi ta lastnost ne manjka in si jo zelo želiš imeti? Ali pa morda sam/a to isto lastnot že imaš, pa je ne maraš?
Na primer: če te močno živcira oseba, ki je zelo jezna, morda to odraža tvojo lastno potlačeno jezo ali nemoč pri obvladovanju konfliktov. Morda si želiš biti bolj miren/a in samozavesten/a v takih situacijah, pa ti to še ne uspeva. Ali pa če te moti nekdo, ki je zelo tekmovalen – morda to kaže na tvoj lasten strah pred porazom ali pa občutkom nezadostnosti. Morda želiš izboljšati svojo lastno samozavest in prepričanje v lastne sposobnosti.
KO TE NEKDO MOČNO ZMOTI, SE VPRAŠAJ: ZAKAJ ME TA OSEBA TAKO ZELO MOTI?
Ko se znajdeš v situaciji, kjer te nekdo močno moti, si postavi vprašanje: Zakaj me to tako močno moti? To je dober način, da raziščeš svoje notranje občutke in čustvene odzive. Odkrivanje, zakaj nam določene lastnosti ali vedenje drugih ljudi sprožijo negativne občutke, nam lahko pomaga bolje razumeti samega sebe.
Predvsem pa je pomembno, da za lastne reakcije in notranje občutke ne obsojaš niti sebe niti druge osebe. Druga oseba ni odgovorna za to, kako se mi soočamo s svojimi notranjimi neravnovesji. Mi pa ne smemo kriviti sebe za svoja lastna občutja, saj ima namreč vsak od nas lastne notranje konflikte in strahove, s katerimi se tekom življenja spopada. Prepoznavanje razlogov za to, zakaj nam gredo ljudje na živce, pa je odlična priložnost za raziskovanje teh konfliktov ter posledično za osebnostno rast in razvoj.
ZA KONEC …
Ljudje, ki nam gredo najbolj na živce, nam v resnici povedo največ o nas samih. Njihovo vedenje odraža naše lastne notranje konflikte, strahove in želje. Namesto da krivimo druge, se osredotočimo na raziskovanje svojih lastnih notranjih procesov. To je med drugim tudi ključ do boljše samopodobe in osebne rasti. In ko bolje razumemo sebe, smo tudi bolje opremljeni za gradnjo bolj pozitivnih in zdravih odnosov z drugimi ljudmi.
Si želiš kakovostnejšega življenja?
Si želiš boljšega vsakodnevnega počutja?
Spodaj se naroči na BREZPLAČNO srečanje, kjer boš preko pogovora postopoma odkrival/a svoje načine delovanja ter jih spremenil/a tako, da ti bodo služili pri doseganju takega življenja, kot si ga od nekdaj želiš.