kako se prepirati

Kako se prepirati? (za uspešno razreševanje prepirov)

Prepirati se je del človeškega obstoja. Ljudje smo bitja, ki se v svojem življenju neprestano soočajo z reševanjem takih in drugačnih prepirov. Mnogi od nas se želimo prepirom sicer izogniti (če je to le mogoče), saj je za večino nas to precej neprijetna izkušnja. Vendar pa je nemogoče zagotoviti, da bomo svoje življenje živeli brez konfliktov in s tem povezanimi prepiri.

Zato je za trenutke, ko se v teh prepirih znajdemo, nujno poznavanje načinov, kako se z drugimi uspešno prepirati. Samo tako bomo lahko prepire in konflikte kakovostno razrešili ter mirno nadaljevali s svojim življenjem (več o tem tudi v tej objavi). Pri tem pa seveda ne gre za to, da bi se želeli z drugimi posamezniki kregati ter drug drugega “nekam poslati”. Gre predvsem za to, da znamo dobro nadzorovati sebe in svoja dejanja, kadar se v takih konfliktnih situacijah znajdemo. Pomembno je, da se znamo prepirati na spoštljiv način, ki vodi k uspešnemu razreševanju konfliktov.

Spodaj si zato preberi, kako se uspešno prepirati ter kako svoje življenje tudi v prepiru ohraniti na kakovostnem nivoju.

1. PREPIR NE POMENI KRIČANJA – PREPIR LAHKO IN MORAMO RAZREŠITI NA SPOŠTLJIV NAČIN

prepirati se ne pomeni kričati

Prvi in najpomembnejši korak pri uspešnem prepiranju je razumevanje, da glasno kričanje in žaljive besede ne prinašajo rešitev. Namesto tega se osredotočimo na spoštljivo komunikacijo. O svojih stališčih, željah, potrebah in vrednotah se pogovarjajmo na umirjen način. Spoštujmo mnenje druge osebe in ji omogočimo, da tudi ona izrazi svoje občutke. Tako bomo lažje prišli do skupne rešitve, po koncu prepira pa bomo s to osebo še vedno imeli spoštljiv odnos.

2. OSTANI MIREN/A. MIRNOST DRUGIM POKAŽE, DA SEBI ZAUPAŠ IN DA SI PREPRIČAN/A V TO, KAR GOVORIŠ

mirnost med prepirom

Ko se znajdemo sredi prepira, je naravna človeška reakcija, da nas preplavijo čustva, kot so jeza, frustracija ali žalost. Vendar je v takem trenutku ključno ostati miren in nadzorovati svoje čustvene odzive. Mirnost nam omogoča, da bolje razmislimo o svojih besedah in dejanjih ter s tem ohranjamo komunikacijo na konstruktivni in spoštljivi ravni. Ko smo mirni, drugi opazijo našo trdnost in prepričanost v to, kar govorimo, to pa v drugih zbudi večje zaupanje v nas, v naše besede in v naša dejanja.

3. TVOJA TELESNA DRŽA NAJ BO POKONČNA IN ODPRTA. TO KAŽE NA LASTNO TRDNOST TUDI V TEŽKIH KONFLIKTNIH SITUACIJAH

prepirati se samozavestno

Telesna drža igra pomembno vlogo v konfliktnih situacijah. Če stojimo ali sedimo pokončno in odprto, to kaže na našo trdnost in samozavest. Hkrati pa to tudi sporoča drugi osebi, da smo pripravljeni na konstruktiven dialog in ne na napad. S svojo telesno držo lahko vplivamo na celoten ton in potek prepira in pomagamo vzpostaviti bolj spoštljivo komunikacijo. S tem pa stremimo k rešitvam, ki bodo sprejemljive tako za nas kot tudi za drugo osebo.

4. DRUGI OSEBI DAJ VEDETI, DA RAZUMEŠ NJEN VIDIK. TO JE RECEPT ZA USPEH!

prepirati se empatično

Pomembno je, da pokažemo empatijo in razumevanje do stališča druge osebe. Poslušajmo njihove argumente in občutke ter jih upoštevajmo. Ko drugi vidijo, da smo pripravljeni prisluhniti njihovi strani zgodbe, se poveča možnost za konstruktiven dialog. To seveda ne pomeni, da se moramo strinjati z njimi, ampak le, da jih razumemo in da njihov pogled sprejemamo. Tako bo druga oseba videla, da ne gledamo samo nase in na svoje interese, ampak da nas zares zanima tudi pogled drugih.

5. NE ODSTOPAJ OD SVOJEGA PREPRIČANJA, ČE ČUTIŠ, DA IMAŠ PRAV. V NASPROTNEM PRIMERU PA SI TO PRIZNAJ IN ODNEHAJ!

prilagodljivost

Včasih se lahko v prepiru znajdemo na točki, kjer smo prepričani, da imamo prav. V takih primerih je pomembno, da ostanemo trdno pri svojem stališču. Pomembno je, da znamo slediti svojim vrednotam in prepričanjem.

Vendar pa moramo biti hkrati tudi pripravljeni na možnost, da smo se zmotili in da v določenih situacijah enostavno nimamo prav. Če se med prepirom zaveš, da si storil napako ali da so tvoji argumenti neprepričljivi, se ne oklepaj svojega stališča. Priznaj napako in se poskušaj osredotočiti na iskanje skupne rešitve.

ZA KONEC

prepirati se je del življenja

Na koncu je potrebno še enkrat poudariti, da prepiri niso nujno nekaj slabega. Vse je namreč odvisno od tega, kako te prepire razrešimo. Konflikti so običajen del odnosov in lahko prispevajo k rasti in razvoju naših medosebnih odnosov. Ključen pa je način, kako se z njimi soočimo. Spoštovanje, mirnost, odprtost, razumevanje in trdnost so ključni elementi uspešnega prepiranja. Ko se naučimo te veščine, lahko konflikte iz prepira obrnemo v priložnosti za izboljšanje komunikacije in odnosov. To pa pomeni, da delamo an svoji rasti.


Si želiš kakovostnejšega življenja?

Si želiš boljšega vsakodnevnega počutja?

Spodaj se naroči na BREZPLAČNO srečanje, kjer boš preko pogovora postopoma odkrival/a svoje načine delovanja ter jih spremenil/a tako, da ti bodo služili pri doseganju takega življenja, kot si ga od nekdaj želiš.

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimaš za svetovalno srečanje, lahko izpolniš spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času te bom kontaktirala.