Varnost

Kako prepoznati varen odnos? (In biti del njega)

Odnos - kdaj je varen?

Odnos je temelj našega življenja. Na dnevni ravni smo v odnosih z različnimi ljudmi, od družinskih članov do naših sodelavcev, sošolcev, prijateljev, znancev, neznancev … Seveda se naš odnos z vsakim od teh posameznikov razlikuje, lahko celo rečemo, da niti z dvema osebama nimamo enakega odnosa. In ravno zaradi velike raznolikosti odnosov v našem življenju je včasih težko opredeliti, kakšni ti odnosi sploh so. 

Še posebej težko je opredeliti, kateri od naših odnosov so varni. Ne le da je težko opredeliti odnose nasploh, težko je tudi definirati, kaj sploh pomeni varen odnos. Spodaj si zato lahko preberete nekaj več o varnih odnosih ter kaj to za nas sploh pomeni.

KAJ POMENI, DA JE ODNOS VAREN?

Varen odnos - kaj je to?

Preden odgovorimo na zgornje vprašanje je bolje, da se vprašamo “kako občutek varnosti občutim v svojem telesu?”. Odgovori na to vprašanje se lahko zelo razlikujejo, saj smo ljudje med sabo zelo različni. Lahko se počutite mirne, sproščene, samo ste v trenutku, imate “prazno” glavo, se vam ne mudi, vam je toplo, lahko pa še kaj drugega. Lahko bi tudi rekli, da varnost občutimo tako, da nas ni ničesar strah. Gre torej za odsotnost takih in drugačnih strahov.

Vaš odgovor na zgornje vprašanje lahko zdaj presenemo tudi v odnose. Varen odnos je torej odnos, kjer se počutite tako, kot ste odgovorili zgoraj. In lahko tudi rečemo, da je varen odnos tak, kjer vas ni strah. Gre za odnos, kjer niste nemirni, razburjeni in kjer se lahko brez večjih težav sprostite. Lahko bi rekli, da gre za odnos, ki za vas ni stresen (več o tem, kaj je stres in kako vpliva na nas, si lahko preberete tukaj). In kaj točno naj bi vse to pomenilo?

VARNI ODNOSI – ODNOSI BREZ NEGATIVNIH POSLEDIC

Odnos brez negativnih posledic

To, da nas v odnosu ni strah, pomeni, da se ne bojimo negativnih posledic za naša dejanja in naše besede. Ne bojimo se negativnih posledic, ko drugi osebi povemo kaj o sebi; ko smo kdaj zares slabe volje in imamo slab dan; ko naredimo napako in nam je zato žal; ko smo veseli; ko z drugo osebo delimo kak lep spomin; ko smo jezni; ko smo žalostni; ko se nam nič ne da; ko drugi osebi povemo, da nam nekaj ni všeč; in tako naprej.

Varnost v odnosu torej pomeni, da veste, da vsa druga oseba sprejema ne glede na vse. Ko torej veste in čutite, da lahko z drugo osebo delite vse, kar se v vašem življenju in vaših mislih dogaja. Ko veste, da ne glede na vse temu ne bodo sledile negativne posledice (ignoriranje, nasilje, obtoževanje, zapuščanje, varanje, izdaja …).

Oseba se v varnem odnosu čuti sprejeta v celoti. In to ne pomeni le v celoti dobrih lastnosti. Ampak predvsem v celoti dobrih IN negativnih lastnosti. Ljudje smo paleta raznolikih lastnosti, ki nas definirajo. In vse te lastnosti niso samo pozitivne. Vemo, da nihče ni idealen. In ko v odnosu veste in čutite, da lahko osebi pokažete tako “lepe” kot “grde” plati sebe in vas oseba ob tem ne bo zapustila, to pomeni, da je odnos varen.

SPREJEMANJE JE POMEMBEN DEL VARNEGA ODNOSA

Sprejemanje kot pomemben del varnega odnosa

Ko govorimo o varnosti v odnosih ne moremo mimo sprejemanja. Gre za sprejemanje druge osebe take kot je, brez da jo želimo spreminjati v neko drugo osebo. Ko lahko drug drugemu ponudimo to, kar smo (nič več in nič manj) in nas oseba sprejme, šele takrat lahko govorimo o varnosti. Varnost v odnosu torej pride takrat, ko “smo mi lahko res mi”.

SPREJEMANJE NI ENAKO TOLERIRANJE

Seveda sprejemanje druge osebe take, kot je, ne pomeni tudi sprejemanja neprimernega vedenja, nasilja ipd. Gre za to, da četudi ima oseba na določenem področju več težav in izzivov, to dejstvo sprejmemo. Osebi tako stojimo ob strani, ko raste in se razvija v boljšo verzijo sebe. Ne skušamo pa spreminjati osebe v njenem temelju, v njenih vrednotah in prepričanjih.

Pri tem je še enkrat pomembno poudariti, da nikomur ni potrebno sprejemati nasilja in neprimernega vedenja. Tako vedenje ne pripomore k varnemu odnosu oziroma varen odnos celo preprečuje. Pomembno je, da se zavedamo, da obstajajo meje, do katerih določeno osebo sprejemamo. To, da imamo nekoga radi, ne pomeni, da moramo tolerirarti vsako njegovo odločitev in vedenje, če to škoduje nam.

SPREJEMANJE DRUGEGA PA JE LAHKO IZZIV

Odnos je lahko izziv

Zgoraj opisano sprejemanje med posamezniki je idealna situacija. Idealno je, če nas druga oseba popolnoma sprejema in če mi popolnoma sprejemamo njo. Dejstvo pa je, da je v vsakdanjem življenju to včasih težko početi. Ne glede na intimnost našega odnosa, smo si ljudje med sabo še vedno precej različni. Nihče ni kopija naših vrednot, zato se bomo z vsakim posameznikom prej ali slej znašli na razpotju idej, interesov in predstav o svetu.

S tem ni nič narobe. Gre za življenjsko stvar, ki se vsakemu od nas dogaja ves čas. Konflikti in navzkrižja so nujen del naših odnosov. Pomembno pa je, da vstopate v take odnose, kjer veste, da lahko vsakršen konflikt razrešite na varen in sprejemajoč način. Pomembno je, da veste, da tudi v najtežjih trenutkih nasproti vas stoji oseba, ki vas bo sprejela. Več o tem, zakaj so konflikti nujen del naših odnosov, si lahko preberete tukaj. Če pa vas zanima več o tem, kako konflikte uspešno razreševati, pa si preberite ta zapis.

VAREN ODNOS PROIZVEDE ZADOVOLJNE POSAMEZNIKE

Življenje polno upanja

Varni odnosi proizvedejo zadovoljne posameznike, ki globoko cenijo ljudi v njihovem življenju. Na trenutke taki odnosi zahtevajo ogromno truda in dela, vendar pa je ves trud na koncu poplačan. Sami sebe namreč obdate z ljudmi, ki jim lahko zaupate in jih spoštujete. In oni vas. Taki odnosi pa naredijo življenje smiselno in polno upanja.


Varnost v odnosih neprestano vzpostavljamo prek pogovora in komunikacije. V nadaljevanju si lahko preberete, zakaj lahko ravno pogovor reši ogromno naših težav.


Več o tematiki varnosti v odnosih si lahko preberete znotraj teorije navezanosti avtorja Bowlbyja. Poljudni angleški članek na to temo je objavljen tukaj, lahko pa si preberete tudi slovenski strokovni članek.


Se zanimate za psihoterapijo? Če razmišljate o tem, se lahko na brezplačno prvo srečanje naročite kar TUKAJ.

[convertful id=”200796″]

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimate za svetovalno srečanje, lahko izpolnite spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času vas bom kontaktirala.