Kako premagati stres?

Kako uspešno premagati stres? – 8 načinov za uspešno premagovanje stresa


NOVO ZA VAS!


V prejšnjih objavah smo že namenili nekaj pozornosti tematiki stresa, nismo pa se podrobno osredotočili na to, kako premagati stres. Pisali smo o akutnem in kroničnem stresu ter o tem, kaj v resnici stres dandanes sploh pomeni. Pomembno pa se je osredotočiti tudi na konkretne načine in tehnike, ki nam lahko pomagajo prebroditi težke stresne situacije.

Obvladovanje in premagovanje stresa je lahko zelo velik izziv, saj nam sodoben način življenja ne dopušča zlahka mirnega in brezskrbnega bivanja. Tega si moramo izboriti sami. Naučiti se moramo odzivanja v stresnih situacijah, ki jih je v sodobnosti vedno več. V nasprotnem primeru lahko hitro pristanemo v začaranem krogu, ki nas lahko vodi do različnih fizičnih in psiholoških težav. Za ohranjanje zdravja na vseh nivojih bivanja je nujno, da se naučimo uravnavati stresne situacije, s katerimi se srečujemo. Kako pa nam to lahko uspe, si lahko preberete v nadaljevanju, kjer navajamo 8 načinov za premagovanje stresa.

1. PREPOZNAJTE VZROK NASTANKA STRESA

Vzrok stresa

Soočanje s stresom in preprečevanje negativnih posledic stresa ne more biti uspešno, če ne poznamo osnovnega vzroka, ki stres povzroča. Če ne poznamo vzvoda za naš stresni odziv, potem ne moremo odgovoriti na vprašanje “Kako premagati stres?”, saj ne vemo, kje naj se stvari sploh lotimo.

Zato je nujno pomembno lastno opazovanje. Pomembno je, da sami sebe opazujemo, v katerih situacijah postanemo nemirni, živčni, se počutimo neprijetno, razburjeno, nas stiska v telesu itd. V katerih trenutkih se to dogaja? Kakšne so takrat okoliščine? Ob katerih ljudeh se nam to dogaja? V katerih obdobjih se nam to dogaja? Tako lahko ugotovimo, kaj na nas vpliva negativno. Nato pa lahko na te specifične okoliščine začnemo vplivati tako, da na nas ne puščajo več negativnih posledic. Samo tako lahko načrtujemo naše odzive za te specifične situacije in tako kar se da dobro poskrbimo za svoje psihično in telesno zdravje.

2. POSLUŽUJTE SE TEHNIK SPROŠČANJA

Kako premagati stres - tehnike sproščanja

Pogosto lahko slišimo, da tehnike sproščanja pomagajo pri umirjanju telesa in naših misli (več o pomenu in vplivu naših misli si lahko preberete tukaj). Pa vendar – zakaj je temu tako? Kako točno tehnike sproščanja vplivajo na naše boljše počutje?

Ko izvajamo tehnike sproščanja, naše misli usmerimo v delovanje našega telesa – pozornost usmerimo v dihanje, v premikanje telesa, v delo naših mišic itd. Pri tem je torej glavno to, da svojo pozornost preusmerimo od negativnih, težkih misli k specifičnemu delu našega telesa. Gre torej za namerno usmerjanje pozornosti na procese, ki nas oddaljijo od stresorjev. Tako po eni strani poskrbimo za usmerjanje pozornosti stran od stresne situacije, po drugi strani pa sprostimo telo in mišice. To pa pozitivno vpliva tako na naše duševno kot na naše telesno zdravje.

Katere pa sploh so sprostitvene tehnike? Najpogosteje izvajane so globoko dihanje, meditacija, joga, čuječnost, sproščanje mišic, vizualizacija, tai chi (dihanje s počasnim premikanjem), masaža itd. Katere od teh se poslužujete, je povsem odvisno od vaših interesov in potreb. Pomembno je le, da vam tehnika ustreza ter da se ob izvajanju prijetno počutite.

3. REDNA TELESNA AKTIVNOST

Redna telesna aktivnost

Kako premagati stres? S fizično aktivnostjo! Verjetno je vsak od nas že neštetokrat slišal ta stavek in dejstvo je, da je fizična aktivnost povsod promovirana kot izjemno pomembna pri vzdrževanju psihičnega in telesnega zdravja. Pa vendar zakaj? Zakaj ravno fizična aktivnost? Tukaj navajamo samo nekaj razlogov, zakaj je telesna aktivnost tako učinkovita pri soočanju s stresom.

Ob telesni aktivnosti se v našem telesu sproža endorfin, ki možgane spodbuja k povečanim občutkom sreče ter blagostanja. Več telesne aktivnosti pomeni več endorfina, to pa pomeni višje zadovoljstvo. Poleg tega telesna aktivnost telo utrudi in s tem poskrbi za boljšo kakovost spanca, ki je tudi sicer eden pomembnejših dejavnikov pri zniževanju nivoja stresa. Fizična aktivnost tudi sprošča telo in mišice, kar torej pomeni, da je ena izmed relaksacijskih tehnik, ki telo sprosti in ga umiri. Hkrati to pomeni, da se naša pozornost poveča ter postane bolj izostrena. To pa pomeni enostavnejše in hitrejše reševanje stresnih situacij nasploh. Ob rednem izvajanju telesne aktivnosti ljudje pridobimo občutek nadzora nad življenjem. Začnemo verjeti, da lahko upravljamo s svojim življenjem in da lahko negativen vidike svojega življenja spreminjamo. To pa je nujno potrebno tudi za samozavesto soočanje s stresnimi situacijami.

To je samo nekaj od mnogih razlogov, zakaj je redna telesna aktivnost nujna pri premagovanju stresa. Seveda jih obstaja še več, pomembno pa je, da v izbrani telesni aktivnosti uživate. V nasprotnem primeru vam namreč lahko izvajanje telesne aktivnosti, v kateri ne uživate, stres še poveča. Tako stresa v vsakdanjiku ne boste zmanjšali, temveč ga še potencirali. Pri izbiri aktivnosti bodite torej previdni, saj ni vsaka aktivnost všeč vsakemu izmed nas.

4. PRIVOŠČITE SI DOVOLJ SPANCA

Kako premagati stres - spanec

Kot že omenjeno v zgornji točki je zadostna količina in kakovost spanca nujna pri premagovanju stresa. Pomanjkanje spanca namreč povzroča nemirnost in razdražljivost, kar v stresnih situacijah onemogoča uspešno soočanje. Če smo zaradi pomanjkanja spanca in posledično zaradi utrujenosti bolj razdražljivi, potem stresne situacije to samo še povečajo. Možnost uspešnega nadzorovanja je torej toliko manjša.

Seveda ima marsikdo od nas težave s spancem, saj stres (ironično) spanje onemogoča in telo pušča v nesproščenem stanju. Za doseganje kakovostnega spanca se zato lahko poslužujemo sprostitvenih tehnik ali pa redne telesne aktivnosti, saj oboje dokazano pozitivno vpliva na kakovost spanca.

5. URAVNOTEŽENA PREHRANA JE KLJUČ DO DOBREGA POČUTJA

Uravnotežena prehrana

Ko se pogovarjamo o tem, kako premagati stres, je zelo pogost odgovor na to vprašanje tudi uravnotežena prehrana. Verjetno je poleg redne telesne aktivnosti to najpogostejši odgovor, ki ga lahko slišimo, kadar nas zanima, kako doseči bolj zdravo življenje. Zakaj je torej zdrava in uravnotežena prehrana tako pomembna?

Prehrana, ki je polna hranil, kot so vitamini, minerali in antioksidanti, zmanjšuje možnosti notranjih vnetij ter nasploh s svojimi bogatimi sestavinami podpira celostno zdravje. Poleg tega uravnotežena prehrana stabilizira sladkor v krvi. Če namreč raven sladkorja zaradi neprimerne prehrane preveč niha, to povzroči občutke anksioznosti in stresa. Uravnotežena prehrana torej uravnava sladkor v krvi ter s tem preprečuje stresne reakcije telesa. Primerna prehrana prav tako povečuje nivo energije v telesu, ki človeka napolni z voljo in s tem tudi znižuje raven stresa.

Uravnotežena prehrana je torej ravno tako nujna za ravnovesje v telesu, ki posledično onemogoča oziroma zmanjšuje možnosti, da bi do pretiranega stresa sploh prišlo.

6. ZASTAVLJAJTE SI REALNO DOSEGLJIVE ŽIVLJENJSKE CILJE

kako premagati stres - s cilji

Dejstvo je, da je za občutek smiselnega in polnega življenja zelo pomembno, da ima oseba v svojem življenju določene cilje. Oseba, ki nima nobenega cilja, tako rekoč nima nobenega razloga za življenje. To pa lahko na dnevni ravni predstavlja zelo velik stresor. Cilji so zato zelo pomembni za naše duševno zdravje.

Vseeno pa moramo biti pri zastavljanju ciljev zelo pazljivi. Pogosto se namreč zgodi, da si zaradi velike želje po uspehu in želenemu “sanjskemu” življenju zastavimo previsoke cilje, kar ravno tako kot pomanjkanje ciljev vodi do stresnega vsakdanjika.

Pomembno je, da si naše želje razdelimo na korake. Ti koraki pa nam potem predstavljajo manjše cilje na poti do našega “velikega cilja”, karkoli pač to za nas je. Če namreč naše poti ne bomo razdelili na manjše dele, bo ta pot postala prenaporna in obremenjujoča. In postopoma bomo obupali. Pomembno je, da dosegamo in praznujemo male zmage, saj lahko samo tako postopoma dosežemo tudi velike želje. Male zmage tudi zmanjšujejo in preprečujejo nepotreben stres, ki bi se sicer pojavil zaradi nedoseganja previsokega cilja.

7. VADITE UPRAVLJANJE S ČASOM

Upravljanje s časom

Upravljanje s časom pravzaprav pomeni, da vemo, katere stvari na našem “to-do” seznamu so pomembnejše od drugih. Če imamo pred sabo seznam, iz katerega lahko jasno razberemo, kaj vse še moramo postoriti in v kakšen vrstnem redu, potem je naše življenje vsaj malo sistematično. To pomeni, da po nepotrebnem ne zapravljamo svoje energije za razmišljanje o tem, kaj vse moramo še postoriti.

To hkrati našemu dnevu da predvidljivost, varnost, uravnoteženost ter sistematičnost. Posledično pa to pomeni, da nismo podvrženi stresu zaradi kaosa in neurejenosti naših misli. Tako lahko naredimo stvari, ki so na našem seznamu, brez pretiranega stresa in obremenitve.

Ob tem je seveda potrebno poudariti, da tudi pretirano držanje urnika lahko povzroča stres. Na nekatere okoliščine in dogodke v našem dnevu enostavno nimamo vpliva. In to včasih pomeni, da moramo svoje načrte in svoj urnik nekoliko spremeniti ali pa ga prilagoditi. Če tega nismo pripravljeni ali sposobni storiti, smo lahko izpostavljeni še večjemu stresu. Vsaka nenapovedana situacija nas namreč preseneti in izpostavi dodatnemu stresu. Pomembno je torej ostati odprt za spremembe in fleksibilnost. Po eni strani se torej držimo svojega urnika, po drugi strani pa bodimo odprti za take in drugačne spremembe.

8. POIŠČITE DODATNO PODPORO

kako premagati stres - dodatna podpora

Včasih pa nam kljub posluževanju vseh zgornjih korakov vseeno ne uspe obvladovati stresa, s katerim smo soočeni. Včasih to, kar nam najbolj pomaga in kar nas najbolj razbremeni, najdemo v drugih posameznikih. Pogovor, podpora, pomoč, svetovanje itd. Pogosto je to tisto, kar nam pomaga odvreči bremena stresa.

Pomembno se je zavedati, kako zelo nujni so zaupni in varni odnosi v primeru preobremenitve v življenju (več o tem, kaj pomeni varen odnos, si lahko preberete tukaj). Ko namreč svoje stiske delimo z drugimi, ugotovimo, da v vsem skupaj nismo sami in da nam drugi predstavljajo pomembno čustveno oporo. Poleg tega pa nam lahko drugi pomagajo pri oblikovanju strategij za soočanje s stresom, nam povedo svoje trike in svoje načine, kako oni premagujejo take in drugačne obremenitve.

Pomembno je, da v težkih trenutkih ne ostanemo sami. Osamljenost namreč še povečuje negativne učinke obstoječega stresa. Poleg tega pa povzroča še dodaten stres. Osamljenost na ljudi vpliva zelo negativno, predvsem pa pušča negativne posledice na našem mentalnem zdravju. Zato se ne bojte prositi za pomoč in podporo. Pa naj bodo to prijatelji, družina ali pa strokovnjaki. Če menite, da potrebujete strokovno podporo pri soočanju s stresom, lahko kontaktirate tudi mene.

ZA KONEC …

Dajte si čas

Ugotoviti pravi način za to, kako premagati stres, je lahko včasih zelo naporno. Načini za uravnavanje stresa so namreč lahko obremenjujoči, če se jih pred tem nismo nikdar posluževali in če so za nas nekaj novega. Zato je ključno, da si pri tem date čas in da ste do sebi nežni ter potrpežljivi. Stresa se namreč nihče ne more znebiti čez noč. K temu je potrebno pristopati počasi in z veliko mero občutljivosti do samega sebe. Samo tako lahko postopoma dosežemo mirno in uravnovešeno vsakodnevno življenje.


Nekaj dodatnih idej, kako se soočati s stresom, lahko najdete tudi na tej povezavi.


Se soočate s prekomernim stresom in ob tem potrebujete dodatno podporo? Se zanimate za svetovanje ali psihoterapijo? Če razmišljate o tem, se lahko na brezplačno prvo srečanje naročite SPODAJ.

[convertful id=”200796″]

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimate za svetovalno srečanje, lahko izpolnite spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času vas bom kontaktirala.