preboleti razhod

Kako preboleti razhod? – Nekaj nasvetov, ki vam bodo v pomoč pri prebolevanju pretekle zveze

Kako preboleti razhod je vprašanje, ki si ga zastavlja mnogo posameznikov, ko so soočeni s koncem svoje partnerske zveze. Razhod je za nekatere manj, za nekatere pa bolj boleča izkušnja. Dejstvo pa je, da nikdar ni enostavna situacija, saj se moramo pri razhodu privaditi na nov način vsakodnevnega življenja. Naenkrat namreč ob nas ni več partnerja, ki je bil do zdaj del našega življenja. Stvari, ki smo jih zdaj morda počeli v dvoje, kar naenkrat postanejo stvar ene same osebe – nas.

Če vas zanima, kako si pomagati pri prebolevanju razhoda, si preberite spodnjih nekaj nasvetov. Če pa vas zanima več o razhodu s partnerjem nasploh ter kaj to za posameznika sploh pomeni, pa si lahko preberete ta zapis.

RAZHOD S PARTNERJEM JE VRSTA ŽALOVANJA

preboleti razhod in žalovanje

Žalovanje kot pojav je, na kratko povedano, proces privajanja na nezaželeno spremembo. To pomeni, da smo soočeni z dogodkom, ki ga nismo pričakovali, zato se moramo privaditi na novo resničnost, ki je do sedaj nismo poznali. In to je včasih zelo težko – bolj ko nam je sprememba odveč in manj kot nam je sprememba všeč, težje se nanjo privadimo. To v resnici pomeni, da žalujemo za preteklim načinom našega življenja in da nočemo še zares sprejeti sedanjosti, s katero smo soočeni. (Če vas zanima več v povezavi z žalovanjem za partnerjem v primeru smrti, lahko zapis na to temo najdete tukaj.)

Ravno to pa se dogaja tudi v primeru razhoda s partnerjem. Ne glede na to na kakšen način se je naš odnos končal ter kakšen je razlog razhoda, vedno smo soočeni s privajanjem na novo realnost. Seveda je ta za nekatere težji izziv kot za druge, od vseh pa to zahteva prebolevanje preteklosti, ki nikdar ni popolnoma enostaven in nečustven proces. Tekom žalovanja gremo čez različne faze, ki so bolj ali manj zahtevne in stresne. Ravno zaradi tega lahko razhod s partnerjem za nas predstavlja zelo stresen dogodek, ki ga marsikdo stežka dojame ter preboli.

PRI NAVAJANJU NA NOVO SPREMEMBO POMAGA PREDVSEM ČAS

Preboleti razhod in čas

Četudi je to v primeru razhoda zelo težko slišati in razumeti, je čas glavno zdravilo vsake duševne rane. Čas je tisti, ki celi rane. Že star slovenski pregovor pravi tako, in to zares drži. Prebolevanje pretekle partnerske zveze je proces – to pomeni, da sčasoma prehajamo skozi različne faze dojemanja spremembe. Tako nam postopoma postaja lažje in lažje, po določenem času pa svojo izkušnjo razhoda uspešno sprejmemo ter znova polno zaživimo svoje življenje.

Seveda je to na začetku razhoda zelo težko razumeti. Vse, kar si takrat zares želimo, je to, da bi se počutili bolje. Želimo si, da ne bi trpeli in da bi ponovno uživali življenje. Dejstvo pa je, da nas določeni dogodki v življenju prisilijo k temu, da se ustavimo in o svojem življenju razmislimo. Prisilijo nas k temu, da se naučimo novih stvari. In razhod je eden takih dogodkov. Iz njega se lahko marsikaj naučimokakšne so naše vrednote, kaj nam veliko pomeni, kaj nam v pretekli zvezi ni bilo všeč, kaj nam bilo v pretekli zvezi všeč, česa si v prihodnji zvezi želimo, kaj bi storili drugače, kakšne ljudi želimo v življenju ob sebi, kakšne so naše osebnostne lastnosti … O sebi se lahko preko težkih izkušenj naučimo veliko. Samo ustaviti se moramo, si dati čas ter razmisliti, kaj se nam v trenutku dogaja. Vprašajmo se – kaj nam življenje sporoča?

OB RAZHODU LAHKO ZELO POMAGA DRUŽENJE Z LJUDMI

druženje z ljudmi

Preboleti razhod je včasih še posebej težko, če ob sebi nimamo nikogar, ki bi mu zaupali vse svoje misli ter čustva in z njim delili naše težke trenutke. To, da z nekom delimo svoja bremena, močno olajša našo dušo, s tem pa poskrbimo tudi za naše duševno zdravje. To ne pomeni, da moramo svojim prijateljem oz. ljudem nasploh ves čas govoriti o stvareh, ki nas pestijo (razen če je to naša želja in če to potrebujemo). Včasih lahko s prijatelji samo počnemo stvari, ki zaposlijo naš dan in naše misli in tako vsaj malo olajšajo temne dneve, s katerimi se zaradi razhoda borimo. Z drugimi lahko torej delimo naše misli ali pa se z njimi samo družimo – kar v tistem trenutku pač potrebujemo.

Prav tako lahko druženje z drugimi pomeni tudi druženje s sodelavci, sošolci, družino in vsemi drugimi posamezniki, s katerimi se v vsakodnevnem življenju srečujemo. To, da smo med ljudmi, nas lahko napolni z upanjem in smislom. Dobimo občutek, da nismo sami in da bo življenje nekega dne lažje.

Seveda je pri tem pomembno poudariti pomembnost tistih odnosov, ki so za nas varni in zaupni. To, da se družimo z nekom samo zato, da nismo sami, pa čeprav nam v resnici ta odnos ne ustreza, bo za nas pomenilo samo še več škode. S takim človekom se namreč ne bomo počutili sprejete in ljubljene. Pomembno je, da se družimo z ljudmi, ki jim zaupamo in s katerimi se počutimo varne. Več o tem, kako prepoznati varen odnos, si lahko preberete tukaj.

VČASIH PA SI ŽELIMO BITI SAMO SAMI – TUDI TO JE VREDU

preboleti razhod sam

Lahko pa se nam v procesu prebolevanja odnosa zgodi, da nam sploh ni do druženja in da potrebujemo čas zase. Ta je v resnici zelo pomemben za vsakega človeka in če čutimo, da ga potrebujemo, si ga vzemimo. Čas zase nam omogoča počitek od vseh napetosti in dražljajev zunanjega sveta. To pa še posebej potrebujemo v obdobjih, ko smo na zunanje dražljaje še toliko bolj občutljivi. Razhod v nas zagotovo sproži mnogo čustev in negativnih misli in vse to močno vpliva na našo občutljivost. Težje ostajamo ravnodušni, hitreje nas stvari razžalostijo in pomembno je, da v takih trenutkih poskrbimo zase. In včasih pri tem najbolje pomaga ravno počitek in čas s sabo.

OSREDOTOČIMO SE NA STVARI, KI NAS SPROŠČAJO

preboleti razhod preko sproščanja

Medtem ko se borimo z vprašanjem, kako preboleti razhod, je pomembno, da ne pozabimo na našo lastno sprostitev. To se mogoče na prvi pogled zdi samoumevno, pa vendar v trenutkih žalosti marsikdo pozabi na skrb za svoje duševno zdravje. In v procesu prebolevanja je še kako pomembno, da poskrbimo zase tako, da se vsaj malo razbremenimo.

To lahko za vsakogar od nas pomeni zelo različne stvari. Lahko je to kava s prijatelji, slikanje, pisanje. zabava, savnanje, šport, branje, ustvarjanje, gledanje filmov ali pa samo počitek … Pomembno je le, da si dovolimo imeti svojo stvar, ki nas po eni strani zamoti, po drugi strani pa nas tudi napolni s smislom in zadovoljstvom.

IN ŠE ENKRAT – ČAS CELI RANE

Ćas celi rane

Pri prebolevanju zares ni boljšega zdravila od časa. Čas je tisti, ki počasi poskrbi za to, da nam postopoma postane lažje. Prebolevanja ne moremo pospešiti. Bivšega partnerja ne moremo kar čez noč preboleti. Človeška čustva in telo ne delujejo na tak način. Zato je pomembno, da si tudi v najtežjih trenutkih zapomnite, da čas zares celi rane. Zato – le potrpežljivo, uspelo vam bo.


Več vsebine na temo prebolevanja odnosov lahko najdete tudi tukaj.


Potrebujete pri prebolevanju pretekle zveze podporo? Se zanimate za psihoterapijo? Če razmišljate o tem, se lahko na brezplačno prvo srečanje naročite kar TUKAJ.

[convertful id=”200796″]

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimate za svetovalno srečanje, lahko izpolnite spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času vas bom kontaktirala.