Psihoterapija - kako izgleda psihoterapija?

Kako izgleda psihoterapija?

Kako izgleda psihoterapija?

Kako zares izgleda psihoterapija? Verjetno je to vprašanje, ki si ga zastavi prav vsak, preden se prvič odpravi na psihoterapevtsko srečanje. Dejstvo je, da nam nihče zares ne razloži, kako bo vse skupaj izgledalo in potekalo. O tem se nasploh redko pogovarjamo. Ravno zato lahko psihoterapija v nas povzroči veliko strahu in skrbi, saj o njej nimamo nobene informacije. Ne vemo, kako naj bi srečanja izgledala, poleg tega pa ne vemo niti tega, kako naj se ob prihodu obnašamo. Spodaj si zato lahko preberete osnovne informacije o tem, kako izgleda obisk psihoterapevta in kako psihoterapija nasploh poteka.

Za še več informacij o psihoterapiji pa si lahko preberete tudi objavo z naslovom Kako pomaga psihoterapija?

ZA ZAČETEK

Za začetek

Na samem začetku je potrebno poudariti, da niti ena oblika psihoterapije ni enaka drugim oblikam psihoterapijam. Psihoterapija je po eni strani odvisna od posameznega psihoterapevta kot posameznika ter njegove specialistične usmeritve, po drugi strani pa tudi od nas kot posameznika ter od naših specifičnih razlogov za obisk. Poleg tega na sam potek srečanj vplivajo tudi naše trenutne življenjske okoliščine – v kakšnem obdobju se nahajamo in s kakšnimi vsakodnevnimi izkušnjami se srečujemo. K temu pa spada še ena stvar, ki močno vpliva na potek srečanj – psihoterapevtovo in naše vsakdanje počutje. Vsi smo samo ljudje in včasih nas lahko bremenijo zelo običajne življenjske stvari. Lahko smo utrujeni, žalostni, zelo veseli, jezni …, vse to pa vpliva na potek terapije.

Od vsega tega je torej odvisno, kako bodo srečanja potekala. Zato je praktično nemogoče razložiti, kako točno psihoterapija izgleda. Vse, kar je zapisano v nadaljevanju, je torej le okvirna predstavitev tega, s čim se boste ob srečanju najverjetneje/mogoče srečali. Potrebno pa se je zavedati, da je samo srečanje odvisno od mnogih okoliščin. Zato – pričakujte nepričakovano in se poskušajte kar se da sprostiti. Zapomnite si, da lahko iz psihoterapije kadarkoli izstopite, če vam zaradi kateregakoli razloga ta ne ustreza.

PRVO SREČANJE

Psihoterapija - prvo srečanje

Pred samim začetkom psihoterapevtskega dela je seveda pomembno najti za nas primernega psihoterapevta. Ko pa ta korak naredimo, sledi dogovor z njim ter končno prvo srečanje.

Prvo srečanje ponavadi izgleda tako, da nam izbrani psihoterapevt predstavi svoj način dela. Pove nam osnovne informacije o trajanju srečanj, o ceni, o načinu dela, o njegovih pričakovanjih, povpraša pa nas tudi o naših pričakovanjih in željah, na koncu pa skupaj oblikujemo širšo sliko našega sodelovanja. Nekatere osnovne informacije lahko sicer izvemo že pred prvim srečanjem (preko spletne strani ipd. – kot na primer na moji spletni strani), pomembno je le, da smo z osnovnim znanjem opremljeni, saj le tako lahko vemo, kaj od sodelovanja pričakovati. Če pa nas še kaj dodatnega zanima, je seveda naša pravica, da vprašanje zastavimo in nanj tudi dobimo odgovor.

DOKUMENTACIJA

Psihoterapija - dokumentacija

Poleg tega v sklopu prvega srečanja večino psihoterapevtov svojim klientom v podpis izroči  nekaj dokumentov. Pri tem gre tako za zavarovanje psihoterapevtovega dela kot tudi za zagotavljanje zaupnosti vsega, kar mi kot klient z njim delimo. Ponavadi psihoterapevti pridobijo podpis o: naši prostovoljni vključitvi v psihoterapijo; o tem, da lahko klient srečanja kadarkoli konča in/ali zapusti, če tako želi; o zaupnosti srečanj (z izjemo, ko psihoterapevt oceni, da je ogroženo klientovo zdravje/dobrobit ali zdravje/dobrobit drugih ljudi). Poleg tega določeni psihoterapevti ob vsakem srečanju prosijo za klientov podpis kot zagotovilo, da je bil klient določenega dne udeležen na srečanju.

Dokumentacija je namenjena temu, da so stvari, po domače rečeno, “črno na belem”. Tako je namreč zagotovljena tako psihoterapevtova kot tudi naša varnost. Ob tem namreč obstaja manjša možnost tveganj za kakršnekoli zaplete in težave.

NATO PA SLEDI “PRAVA” PSIHOTERAPIJA

Prava terapija

Ko sklenemo vse formalne dogovore in ko psihoterapevt predstavi svoje delo, sledi začetek “prave” psihoterapije. To pomeni, da se lahko terapevt končno posveti nam, našim težavam in vsemu, o čemer se mi želimo pogovarjati. V tej fazi smo mi tisti, ki smo “glavni”. Mi smo tisti, ki narekujemo vsebine srečanj, psihoterapevt pa s svojim znanjem usmerja naše razmisleke ter nas pripelje do uvidov, ki nam nato omogočijo spremembe v mišljenju, obnašanju in kakovosti našega življenja nasploh.

V tej fazi mi kot klient govorimo o vsem, o čemer si želimo govoriti. S psihoterapevtom delimo svoja čustva, misli, občutja, razmisleke, mnenja, frustracije, travme … Z njim delimo vse, kar nas teži in kar si želimo predelati. Ob tem nam bo terapevt zastavljal podvprašanja oz. nas usmerjal na tematike, ki se tudi njemu zdijo pomembne za izboljšanje našega počutja. Tako bomo s skupnimi močmi postopoma prišli do vedno novih spoznanj in hkrati omogočili višjo kakovost našega vsakdanjika.

KOLIKO ČASA TRAJA PSIHOTERAPIJA?

Trajanje

Če govorimo o trajanju enega srečanja, potem to poteka od nekje 45-60 minut, odvisno od vsakega psihoterapevta. Vsak se namreč na podlagi svojega znanja, izkušenj in lastne ocene odloči, kakšno je pravo trajanje enega srečanja zanj in za njegove kliente.

Če pa govorimo o celotnem procesu psihoterapije nasploh, pa odgovora na to vprašanje tako rekoč ni mogoče podati. Trajanje psihoterapije je namreč močno odvisno od težav, s katerimi se srečujemo, in od okoliščin, v katerih se nahajamo. Če gre za lažje življenjske izzive, bo morda dovolj že nekaj srečanj. Če pa gre za globlje težave ali celo travme, potem lahko psihoterapija traja tudi več let. Pomembno je, da sami opazujemo in ocenimo, kako nam srečanja ustrezajo ter ali v njih vidimo smisel. Če si na to vprašanje odgovorimo z “da”, potem je psihoterapijo vsekakor smiselno nadaljevati.

TOREJ …

Kot že omenjeno na začetku, niti ena psihoterapija ni enaka drugi, saj so srečanja močno odvisna tako od posameznega psihoterapevta kot tudi od klienta. Vsekakor pa gre pri vsaki psihoterapiji za čustveno naporna srečanja, saj je osrednji namen psihoterapija deljenje globljih vsebin, ki nas obremenjujejo. Pomembno pa je, da se ob tem počutimo varne v odnosu s psihoterapevtom (več o pomenu varnosti v odnosih si lahko preberete tukaj). Samo tako bomo namreč lahko svoje globlje vsebine sploh lahko delili z njim in postopoma predelali nepredelane vsebine.


Več o psihoterapiji si lahko preberete tudi v tej objavi in na tej strani.


Se zanimate za psihoterapijo? Če razmišljate o tem, se lahko na brezplačno prvo srečanje naročite kar TUKAJ.

[convertful id=”200796″]

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimate za svetovalno srečanje, lahko izpolnite spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času vas bom kontaktirala.