obsesivno kompulzivna motnja ali ocd

Kaj je obsesivno kompulzivna motnja ali OCD?

V sodobnem svetu se zavedanje o pomenu našega duševnega zdravja močno povečuje, s tem pa se vedno bolj gostijo tudi pogovori o različnih duševnih težavah. Ena izmed teh, ki vedno bolj pridobiva pozornost, je obsesivno kompulzivna motnja ali OCD. V povezavi z obsesivno kompulzivno motnjo še vedno obstaja precej napačnih predpostavk in prepričanj, kaj to sploh je, zato je pomembno, da jo nekoliko bolje spoznamo.

OBSESIVNO KOMPULZIVNA MOTNJA PRIDOBIVA VEDNO VEČJO POZORNOST

obsesivno kompulzivna motnja ali OCD

Ker se kot družba premikamo v smeri vedno bolj odprte razprave o duševnem zdravju, to pomeni, da se veliko več pogovarjamo tudi o različnih težavah duševnega zdravja. Zato se pogosteje pogovarjamo tudi o tem, kaj pravzaprav pomeni obsesivno kompulzivna motnja. Ker gre za težavo, ki lahko življenje posameznika zelo zaznamuje, je pomembno, da ji namenjamo pozornost, ki si jo zasluži. Ozaveščanje o tej težavi pa ne le pomaga posameznikom živeti z njo, temveč hkrati pomaga tudi pri odstranjevanju širše družbene stigme. To pa mnoge ljudi spodbudi k aktivnemu iskanju pomoči pri za to usposobljenih strokovnjakih.

Pomembno je, da ljudje s svojo težavo ne ostajajo sami. Pogovor o OCD je za posameznika ključnega pomena, saj gre za kompleksno težavo, ki vpliva na misli, čustva ter vedenje človeka. Pogovor pa je tisti, ki celoten problem naredi enostavnejši za razumevanje ter s tem za reševanje.

KAJ JE TOREJ OBSESIVNO KOMPULZIVNA MOTNJA ALI OCD?

obsesivno kompulzivna motnja ali OCD - kaj je to

Ko nas zanima, kaj OCD sploh je, moramo za uspešno razumevanje te težave razumeti pomen besed, iz katerih ta motnja sestoji.

Kaj torej pomeni “obsesivno”? Kaj so “obsesije”?
obsesije

Gre za tujko (iz angleškega jezika), ki pomeni obsedenost. Ko govorimo o obsesijah v povezavi z OCD, gre pri tem za nezaželene ponavljajoče se misli, ki se neprestano pojavljajo v umu posameznika in mu zaradi negativnih vsebin povzročajo tesnobo, nelagodje ali strah. Posameznik je torej ves čas soočen z negativnimi mislimi, ki nanj zelo tesnobno vplivajo. Obseden je z mislimi, ki nanj zelo negativno vplivajo.

Te misli so običajno zelo močne in trdovratne, zato se posameznik nad njimi pogosto počuti nemočnega. Čuti, kakor da nad njimi nima nikakršnega vpliva. Primeri obsesij so lahko obsedenost z umazanijo, strah pred povzročanjem škode drugim ali stalni dvomi o lastni varnosti.

Kaj pa pomeni “kompulzivno”? Kaj so “kompulzije”?
kompulzivna vedenja

Tudi ta beseda je tujka (iz angleškega jezika), ki pomeni prisila. V povezavi z OCD so kompulzije vedenja ali dejanja, ki jih posameznik izvaja kot odziv na negativne misli (obsesije), da bi uspešno zmanjšal negativna čustva in stisko, ki mu jih te misli povzročijo. Kompulzije so torej prisilna dejanja, za katera posameznik meni, da jih mora storiti, če se želi uspešno znebiti negativnih občutkov.

Primer kompulzivnega vedenja je nenehno umivanje rok kot odziv na obsedenost z umazanijo ali pa neprestano preverjanje, ali so vrata zaklenjena, kot odziv na strah pred vlomom. Čeprav kompulzivna vedenja v začetku lahko prinesejo začasno olajšanje, dolgoročno ne rešujejo težave in lahko obsesije (negativne misli) še dodatno okrepijo.

KAKO IZGLEDA OCD V RESNIČNEM ŽIVLJENJU?

OCD v resničnem življenju

Poznavanje posameznikovih zgodb lahko pomaga razumeti, kako OCD vpliva na vsakdanje življenje. Recimo, da je Ana mlada ženska, ki se sooča z OCD. Njene obsesije vključujejo strah pred okužbo, zaradi česar večkrat na dan umiva roke. Ani se zdi, da ima ves čas umazane roke in da se lahko zaradi bacilov na njenih rokah močno okuži ter zaradi tega tudi umre. Ker ji to povzroča veliko tesnobo in strah, želi svoje roke neprestano umivati ter s tem preprečiti hujše posledice.

To vedenje ji seveda vzame veliko njenega časa ter ji otežuje opravljanje njenih vsakodnevnih aktivnosti. Težko opravlja svoje delo, težko gre ven s prijatelji, težko pravzaprav počne karkoli. Ana se zaveda, da njeno početje močno obvladuje njeno življenje, vendar pa je prepričana, da se v primeru neumivanja rok lahko zgodi nekaj groznega, celo usodnega.

KAKO SI LAHKO V PRIMERU OBSESIVNO KOMPULZIVNE MOTNJE POMAGAMO?

obsesivno kompulzivna motnja ali OCD - pomoč

Razumevanje kompleksnosti in resnosti OCD-ja nam postopoma pomaga odpraviti neutemeljene misli in prepričanja ter s tem vedenja, ki na dnevni ravni škodujejo našemu duševnemu zdravju.

Zdravljenje OCD običajno vključuje kombinacijo terapevtskega pristopa, zlasti kognitivno-vedenjske terapije, ter včasih tudi farmakoterapije (zdravljenja s pomočjo zdravil). Pomembno je, da posameznik poišče pomoč strokovnjaka, specializiranega za pomoč pri težavah v duševnem zdravju. Podpora družine in prijateljev pa prav tako igra ključno vlogo pri premagovanju izzivov, povezanih z OCD. Če imamo okoli sebe ljudi, ki nas na naši poti zdravljenja podpirajo, je to še toliko enostavnejše in ima boljše možnosti za uspešne rezultate.

Poleg tega je tudi samopomoč lahko pomembna sestavina zdravljenja. Razvijanje zavedanja obsesivnih misli in poskusov zmanjšanja kompulzivnega vedenja lahko pomaga pri obvladovanju simptomov. Redna uporaba sprostitvenih tehnik, kot so joga, meditacija ali globoko dihanje, lahko prav tako prispeva k zmanjšanju stresa, ki ga pojavljanje negativnih misli povzroča.

TOREJ …

obsesivno kompulzivna motnja ali OCD - torej

Pomembno je razumeti, da obsesivno kompulzivna motnja ni zgolj čudaška navada ali ekscentrična lastnost posameznika. Gre za resnično težavo, ki za to, da se izboljša, zahteva ustrezno obravnavo. Z odprtimi pogovori, pravilno informiranostjo in podporo lahko skupaj prispevamo k odstranjevanju stigme okoli OCD ter pomagamo posameznikom, ki se z njo soočajo, da premagajo svoje izzive in tako živijo polnejše življenje.


ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimaš za svetovalno srečanje, lahko izpolniš spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času te bom kontaktirala.