duševno zdravje pomeni

Duševno zdravje pomeni tudi to, da se počutimo za en drek!

Duševno zdravje ljudi nikdar ni bila nepomembna tema, res pa je, da se o tem vse bolj pogovarjamo šele v sodobnem času. Današnja družba je zgodovinsko gledana ena najbolj razvitih, vseeno pa se ves čas srečujemo z raznolikimi težavami, ki naše duševno zdravje postavljajo pred izziv. Kljub razvitosti sveta na eni strani, se po drugi strani ljudje nenehno srečujemo s stresom in raznoraznimi pritiski, kar lahko seveda zelo negativno vpliva na naše duševno zdravje.

KAJ SPLOH JE DUŠEVNO ZDRAVJE?

duševno zdravje pomeni marsikaj

Duševno zdravje pomeni marsikaj, zato je težko navesti samo eno definicijo tega, kaj to pravzaprav je. Ko raziskujemo, kaj duševno zdravje je, pa se pogosto pri razlagah tega tudi zmotimo. Dandanes marsikdo zmotno misli, da duševno zdravje pomeni, da se oseba počuti popolnoma zdravo in popolnoma mirno. Da je torej s svojim življenjem popolnoma zadovoljna.

To ni mogoče. V življenju vsakega posameznika je vedno prisotno vsaj malo tesnobe in nelagodja. Četudi smo v življenju zares zadovoljni in srečni ter nam ničesar zares ne manjka, vseeno ne moremo reči, da je naše življenje brez težav in brez izzivov. Vsak od nas se ves čas vsaj malo sooča s težavami. Težave so del življenja. Ne moremo se jim izogniti. Zato je nesmiselno pričakovati, da smo duševno zdravi samo takrat, kadar se počutimo popolno.

DUŠEVNO ZDRAVJE POMENI TUDI, DA SE POČUTIMO “ZA EN DREK”

slabo počutje je običajno za vsakega

Biti duševno zdrav torej ne pomeni imeti izključno pozitivnih občutkov. Del duševnega zdravja je dejstvo, da se včasih počutimo grozno. Pomeni, da smo obupani, jezni, žalostni, frustrirani, zaskrbljeni, prestrašeni … Pomeni, da se poleg dobrih soočamo tudi s težkimi trenutki.

To pa še ne pomeni, da naše duševno zdravje ni dobro. Naše duševno zdravje namreč ne določa to, da se ves čas počutimo samo in zgolj dobro. Naše duševno zdravje določa nekaj popolnoma drugega – to, da imamo kljub težkim trenutkom v sebi sposobnost učinkovitega spopadanja s težavami in negativnimi čustvi.

Vsakdo se kdaj znajde v situaciji, ko mu ne gre vse po načrtih, ko se počuti nemočnega ali preprosto “za en drek”. In v takih trenutkih ni toliko pomembno, da se čimprej počutimo bolje. Pomembno je, da se z izzivom samozavestno soočimo in da sebi zaupamo, da bomo zmogli premagati tudi to prepreko.

POMEMBNO JE, KAKO SE SOOČAMO S TEŽAVAMI

kako se soočamo s težavami

Ključ do dobrega duševnega zdravja leži v našem načinu soočanja s težavami. Namesto da se umikamo ali zanikamo negativna čustva, je pomembno, da se zavedamo svojih občutkov in jih sprejemamo. In ko to storimo, je pomembno, da smo odločeni, da bomo težavo rešili.

Seveda pa je pri tem pomembno, da smo v sebi opremljeni z različnimi strategijami soočanja s takimi in drugačnimi izzivi. Če se v življenju nikdar ne naučimo soočati s težavami, nam bodo te vedno predstavljaje nevarnost in grožno za naše duševno zdravje. Če nikdar ne ponotranjimo različnih strategij soočanja s težavami, ne bomo teh nikoli znali konstruktivno razreševati.

VEČ STRATEGIJ SOOČANJA S TEŽAVAMI USVOJIMO, BOLJŠE BO NAŠE DUŠEVNO ZDRAVJE

duševno zdravje pomeni soočati se z izzivi

Poznavanje raznolikih strategij soočanja s težavami in prilagodljivost na različne življenjske situacije sta ključni pri doseganju in vzdrževanju dobrega duševnega zdravja. Razvijanje različnih strategij za soočanje s težavami nam omogoča, da smo bolje pripravljeni na različne življenjske izzive.

Te strategije so seveda lahko zelo različne. Prakticiramo lahko meditacijo, telesno aktivnost, terapevtske pogovore, sprostitvene tehnike … Vsak posameznik mora sam zase najti tiste metode, ki mu najbolj učinkovito pomagajo pri ohranjanju ravnovesja svojega duševnega počutja.

TOREJ …

duševno zdravje pomeni zmage in poraze

Duševno zdravje torej pomeni poznati in znati uporabljati raznolike strategije soočanja s težavami. Ne gre torej za to, da smo lahko duševno zdravi, samo če se ne soočamo z nobenim izzivom ali pa z nobeno težavo. Gre predvsem za učinkovito obvladovanje vsakodnevnih izzivov. Ko se zavedamo, da je popolnoma v redu, da se občasno počutimo “za en drek”, se bomo tudi lažje naučili take dneve uspešno premagovati.


Več o duševnem zdravju si lahko prebereš tudi tukaj.


ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimaš za svetovalno srečanje, lahko izpolniš spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času te bom kontaktirala.