Branje je zagotovo ena najdragocenejših dejavnosti, ki jo lahko vključimo v svoje vsakodnevno življenje. Po eni strani nam namreč prinaša velik užitek in sprostitev. po drugi strani pa ima tudi mnogo drugih pozitivnih učinkov na naše duševno in telesno zdravje, ki morda na prvi pogled niso tako očitni. Več o teh si lahko prebereš v nadaljevanju.
1. BRANJE KREPI NAŠE KOGNITIVNE SPOSOBNOSTI
Z branjem (takih ali drugačnih vsebin) uspešno stimuliramo naše možgane. Raziskave kažejo, da redno branje izboljšuje kognitivne sposobnosti, kot so koncentracija, spomin, načrtovanje, reševanje težav … Tako tudi ohranjamo naše možgane aktivne in hkrati zmanjšujemo tveganja za starostne bolezni, povezane z nepravilnim delovanjem možganov.
2. Z BRANJEM RAZVIJAMO EMPATIJO
Preko branja se lahko uspešno postavimo v vlogo likov, o katerih beremo, ter s tem uspešno razvijamo svojo empatijo. Branje nam namreč omogoča doživljanje njihovih izkušenj ter s tem razumevanje različnih življenjskih perspektiv. Vse to pa pripomore k razvoju empatije, saj tako lažje razumemo občutke drugih ljudi.
3. Z BRANJEM ŠIRIMO SVOJ BESEDNI ZAKLAD
Z vsako prebrano knjigo ali katerokoli drugi vsebino, ki jo beremo, se srečujemo z novimi besedami in izrazi, kar bogati naš besedni zaklad. Širjenje besednega znanja pa ne koristi le boljši komunikaciji, temveč tudi razvija sposobnost jasnega izražanja.
4. BRANJE NAS SPROSTI IN ZMANJŠUJE STRES
Branje je odličen način za sprostitev in pobeg od vsakodnevnih skrbi. Vstop v svet domišljije lahko zmanjša raven stresa in nam omogoči, da za nekaj časa pozabimo na vsakodnevne težave. Tako lahko sprostimo tako svoje misli kot tudi svoje telo.
5. Z BRANJEM RAZVIJAMO SVOJE ANALITIČNE SPOSOBNOSTI
Branje kompleksnejših besedil od nas zahteva dobro razvite sposobnosti analiziranja in reševanja težav. Razbijanje zapletenih situacij, analiza problemov in razumevanje kompleksnih povezav v zgodbi prispevajo k razvoju našega kritičnega razmišljanja.
6. BRANJE KREPI SAMODISCIPLINO
Redno branje od nas zahteva čas in zavezanost. Vztrajnost pri tej dejavnosti krepi našo samodisciplino, kar nam koristi tudi v drugih vidikih življenja. Če vemo, da nam lahko uspe pri branje, potem vemo, da nam lahko uspe tudi na drugih področjih našega življenja.
7. Z BRANJEM SPODBUJAMO LASTNO USTVARJALNOST
Branje spodbuja našo domišljijo in ustvarjalnost. Ko se potopimo v svetove knjig, se učimo razmišljati zunaj okvirov in razvijati lastne ideje. Spodbudi nas k raznolikemu mišljenju ter h kompleksnemu razumevanje življenjskih situacij. To pa je več kot koristno tudi v našem vsakodnevnem življenju.
8. BRANJE IZBOLJŠUJE NAŠ SPANEC
Saj veš, kako pred spanjem pogosto “visimo” na telefonu, kajne? In potem potrebujemo mnogo več časa, da se pomirimo ter da lažje zaspimo. Branje pred spanjem je lahko učinkovita tehnika za sprostitev uma in za lažje spanje. Knjiga namesto zaslona oddaja blažji svetlobni vir, kar pomaga pri naravnem procesu spanja.
9. POMAGA NAM LAHKO PRI VZPOSTAVLJANJU POVEZAV Z DRUGIMI
Skupna strast do branja lahko pripelje do vzpostavljanja povezav z drugimi ljudmi. Branje iste knjige omogoča deljenje vtisov, mnenj in vzpostavljanje skupnosti z enakimi interesi. Pa tudi branje nasploh in ljubezen do knjig nas lahko pripeljeta v stik z ljudmi, s katerimi delimo podobne interese in zanimanja o svetu.
10. Z BRANJEM SE NEPRESTANO UČIMO IN RASTEMO
Branje je odličen način za neprestano učenje in osebno rast. Ne glede na to, ali beremo fikcijo ali nekaj bolj strokovnega, pridobivamo nova znanja, ki nas iz dneva v dan bogatijo kot posameznike. Uči nas o vsem, česar še ne vemo. Hkrati pa nam tudi pokaže, kako veliko stvari v resnici še ne vemo – zato lahko še več beremo.
TOREJ …
Redno branje ne prinaša le užitka, temveč ima številne pozitivne vplive na naše življenje. S tem, ko si vzamemo čas za branje, vlagamo v lastno dobrobit in v lasten osebni razvoj. Je kot potovanje v svet domišljije, ki nas obogati, razveseli in nudi neprecenljive koristi za naše celotno življenje.