pogovor

V 4 korakih do boljšega POSLUŠANJA (Za boljši pogovor)


Pogovor je osnova naših odnosov. Brez pogovora in brez komunikacije povezanosti z drugimi sploh ne moremo vzpostaviti. V eni izmed naših objav si lahko preberete, kako nujen je v resnici pogovor za naše duševno zdravje in za našo dobrobit.

Ni pa vsak način pogovora in komunikacije enako uspešen. Ena izmed najpogostejših ovir, ki se med ljudmi pojavijo, je nesposobnost poslušanja druge oseba, ko nam ima ta nekaj povedati. Gotovo ste že kdaj slišali za rek “da večina ljudi med pogovorom razmišlja o lastnem odgovoru, ne pa o tem, kaj jim nekdo drug za pripoveduje”.

Z drugimi besedami to pomeni, da ljudje pogosto ne znamo zares poslušati. Namesto da bi zares prisluhnili drugemu, se ukvarjamo s samimi sabo in s tem, kaj bomo mi povedali nazaj. To pa lahko zelo negativno vpliva na odnos z drugo osebo, saj ta prej ali slej začuti, da je ne slišimo zares. Ta oseba se torej ne čuti slišane.

BITI SLIŠAN …

pogovor in biti slišan

Biti slišan je ena glavnih človekovih potreb. Ko čutimo, da nas oseba na drugi strani zares sliši, se s to osebo čutimo povezani. Povezanost z drugimi pa je nujna za naše dobro duševno zdravje (več o tem, kaj duševno zdravje sploh pomeni, si lahko preberete tukaj). Povezanost z drugimi nam da občutek smisla v življenju. Vemo, da v hudih in lepih trenutkih nismo sami in da lahko te trenutke delimo z drugimi.

Zato je pomembno, da se vsak izmed nas nauči poslušati druge ljudi. Samo tako bomo lahko sklepali iskrene in pristne odnose. Večina nas nima težav s pogovorom nasploh, pogosto pa se zgodi, da ljudje ne znamo zares prisluhniti. Zato si spodaj preberite, kako v 4 korakih do boljšega poslušanja in s tem do boljšega pogovora.

KAKO TOREJ LAHKO BOLJE POSLUŠAM?

1. Na začetku pogovora samega sebe opozori: “Ne govori preveč”.
ne govori preveč

Ko sami sebe še pred začetkom pogovora opomnimo na večjo pozornost na sogovornikove besede, se bomo tega veliko lažje držali. To seveda ne pomeni, da med pogovorom ne smemo nič govoriti. Pogovor nasploh lahko uspešno poteka samo, kadar obe (ali več) osebi nekaj prispevata. Vseeno pa je dobro sebe že na začetku pripraviti na pozorno poslušanje. Tako lahko sebe ustavimo pred nezavednim skakanjem v besedo in tako preprečimo lastno neučinkovito poslušanje.

2. Med pogovorom samega sebe opazuj – imaš veliko potrebo po govorjenju?
Pogovor in govorjenje

Med samim pogovorom smo lahko pozorni na svoje nezavedne načine vedenja. Predvsem lahko opazujemo svojo željo po skakanju v besedo in prevzemanju pozornosti nase in na svoje izkušnje. Ko sami sebe zalotimo pri tem, da smo nekomu skočili v besedo (ali pa da smo to želeli storiti), lahko sebe ustavimo. Tako lahko postopoma postanemo pozornejši na svoje lastno vedenje. Sčasoma pa postanemo veliko boljši sogovorci in predvsem veliko boljši poslušalci.

3. NE DELI NASVETOV! – razen če te druga oseba sama prosi za to.
ne deli nasvetov

Čeprav z nasveti drugi osebi želimo le najbolje in ji želimo olajšati situacijo, so ti lahko velika prepreka v našem pogovoru. Nasvet je namreč naš pogled na to, kakšna je prava rešitev za določeno situacijo. Naš pogled pa se lahko od pogleda druge osebe razlikuje. Zato naš nasvet tej osebi v resnici ne pomaga, ampak ji samo pokaže, da v resnici ne razumemo njene situacije in da zgolj ostajamo v svojem pogledu.

Zato bodimo z dajanjem nasvetov zelo previdni. Nasveti so namreč smiselni le takrat, kadar nas druga oseba za to prosi sama. Kadar posameznik sam izrazi željo po našem pogledu na določeno situacijo, takrat seveda z nasvetom ni nič narobe. V nasprotnem primeru pa osebo poslušajmo in jo zgolj poskušajmo razumeti.

4. Predstavljaj si, kaj bi ti potreboval/a v taki situaciji.
pogovor in tvoja situacija

To je mnogokrat najlažji način lastnega utišanja. V mnogih situacijah si ljudje želimo le, da bi nas nekdo zares slišal. Ne želimo pametovanja, nasvetov, mnenj drugih, ampak le poslušanje s strani druge osebe. Velikokrat je to popolnoma dovolj. In to pogosto najlažje dojamemo preko lastne izkušnje.

Se vam je kdaj zgodilo, da niste bili zares slišani, pa ste si tega močno želeli? Velika večina se lahko najde v taki izkušnji. Zato v pogovoru z drugimi ljudem pustite, da izrazijo sebe, svoj pogled, svoja prepričanja, svoje ideje, svoje travme, težave in nasploh vse, kar nam želijo povedati. Šele ko jih boste zares slišali, boste lahko bolje razumeli njihovo dotično situacijo.

VSE TO PA TERJA ČAS

sprememba terja čas

Vsaka sprememba našega vedenja in razmišljanja terja svoj čas. Take spremembe se ne morejo zgoditi čez noč, saj so se v nas nalagale naše celo življenje. Zato je pomembno, da sami sebi date čas. Pomembno je, da se najprej pozorno opazujete, nato pa postopoma začnete aktivno spreminjati svoje vedenje in svoj način komunikacije. Tako lahko uspešno spremenite svoje poslušanje na bolje in postanete boljši sogovornik.


Če želite izboljšati vašo komunikacijo in tako doseči boljše odnose v vašem življenju, se lahko obrnete name. Skupaj lahko dosežemo velike spremembe v vaši komunikaciji in v vašem življenju.

Obrazec pa lahko najdete tudi SPODAJ.

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimate za svetovalno srečanje, lahko izpolnite spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času vas bom kontaktirala.