“Kako biti srečen?” je vprašanje, ki se ga ljudje sprašujejo že od samega začetka obstoja naše družbe. Odgovorov na to vprašanje je kar nekaj, odvisno od tega, koga vprašamo. Dandanes pa živimo v družbi, kjer ljudje svojo srečo pogosto merimo s tem, koliko in kaj imamo. Pogosto smo mnenja, da več kot imamo, bolj bomo srečni. Menimo torej, da “imeti več” pomeni “biti srečen”.
Živimo torej v družbi, ki ceni to, kar posameznik ima. Drug drugega ocenjujemo na podlagi avtov, ki jih vozimo, hiš, v katerih živimo, oblačil, ki jih nosimo, in vseh ostalih stvari, ki si jih lastimo. Naša družba je postala obsedena z materializmom, zato se tudi vrednost posameznika pogosto meri s številom stvari, ki jih ima.
Pa nas več materialnih dobrin zares naredi srečne? Preberi si v nadaljevanju!
LJUDJE SI VES ČAS ŽELIMO VEČ IN VEČ
Dandanes lahko pogosto zasledimo zanimivo lastnost ljudi – več kot imamo, več si želimo. Zdi se, kakor da nam nikoli ni dovolj. Zdi se, kakor da za pravo srečo potrebujemo še več. In več kot imamo, več si želimo. Zanimivo, kajne?
Ko torej dosežemo določen cilj, si postavimo novega, ki ga ponovno zasledujemo. In potem spet novega in tako naprej. Znajdemo se v nekakšnem začaranem krogu večnega iskanja sreče. Pa na tak način zares dosežemo srečo, zadovoljstvo in pomirjenost z življenjem? Ne – to nenehno hrepenenje po več in več vodi zgolj k nenehnemu občutku pomanjkanja in nezadovoljstva. “Še vedno nimam dovolj; nimam toliko, kot bi si želel/a!”.
IMETI VEČ IN VEČ NE PRINAŠA SREČE
Dejstvo je, da sreča, ki jo prinašajo materialne dobrine, običajno traja zelo kratek čas. Po nakupu novega avtomobila ali telefona se hitro navadimo nanje in se začnemo osredotočati na vse naše naslednje želje. Ta vzorec vodi v vedno večje nezadovoljstvo in nikoli ne prinese trajne sreče. Imeti več in več torej ne pomeni biti srečen.
Kako pa torej lahko dosežemo srečo?
KAR PRINAŠA ZADOVOLJSTVO JE … HVALEŽNOST!
Namesto da stremimo za vedno večjim številom stvari, bi morali začeti ceniti in biti hvaležni za vse, kar že imamo (več o hvaležnosti ter kako jo izvajati pa si lahko prebereš tukaj). To ne pomeni, da si ne smemo želeti novih izzivov in novih dobrin. Pomeni pa, da preden si želimo novega, postanemo iskreno hvaležni za vse, kar nas že obdaja v tem trenutku.
Pot do resnične sreče in do iskrenega zadovoljstva namreč leži v hvaležnosti. Izvajanje hvaležnosti je praksa, ki nam omogoča, da cenimo in prepoznavamo vrednost stvari in odnosov, ki jih že imamo v svojem življenju. Ko smo hvaležni, se osredotočamo na pozitivne vidike svojega življenja in se bolj zavedamo vsega lepega in vsega pozitivnega, ki nas v našem vsakodnevnem življenju že obdaja.
CENI TO, KAR IMAŠ
Hvaležnost nam torej pomaga prepoznati, da sreča ni le v stvareh, odnosih, izkušnjah …, ki jih še želimo, temveč v vsem, kar že imamo. Ko smo hvaležni, se osredotočamo na trenutno življenje, namesto da bi se zatekali k prihodnosti ali preteklosti. To pa nam hkrati pomaga zmanjševati stres ter anksioznost in posledično povečati naše splošno zadovoljstvo.
BITI SREČEN JE LAŽJE, KO SI HVALEŽEN/A!
Ko govorimo o sreči, je pomembno razumeti, da sreča ni stvar, ki jo enkrat dosežemo in jo potem imamo. Iskanje sreče je proces, ki ga je potrebno ves čas gojiti in ga negovati. In to počnemo s pomočjo hvaležnosti. Ko redno izvajamo hvaležnost in ko samega sebe redno opominjamo o vsem, kar že imamo, se začnemo postopoma zavedati, kako bogati smo v resnici.
Čeprav nas družba pogosto spodbuja k temu, da stremimo za vedno večjim številom stvari, se resnična sreča ne nahaja v kopičenju, temveč v hvaležnosti za vse, kar že imamo. Ko začnemo ceniti to, kar že imamo, se osvobodimo občutka pomanjkanja in dosežemo notranji mir. Naša sreča se veča z našo hvaležnostjo, zato je ključnega pomena, da se naučimo ceniti svoje sedanje življenje in biti hvaležni za to, kar v svojem življenju že imamo.
Biti srečen torej ne pomeni imeti več.
Biti srečen pomeni ceniti vse, kar že imam.
Si želiš kakovostnejšega življenja?
Si želiš boljšega vsakodnevnega počutja?
Spodaj se naroči na BREZPLAČNO srečanje, kjer boš preko pogovora postopoma odkrival/a svoje načine delovanja ter jih spremenil/a tako, da ti bodo služili pri doseganju takega življenja, kot si ga od nekdaj želiš.