pomen zdrave komunikacije

3 ZNAKI ZDRAVE KOMUNIKACIJE – za dobre in zdrave odnose!


Biti del zdrave komunikacije in konstruktivnih odnosov je verjetno želja vsakega izmed nas. V vsakem odnosu, bodisi partnerskem, prijateljskem ali poklicnem, je zdrava komunikacija ključnega pomena za naše dobro počutje. Pri tem pa seveda ne gre le za izmenjavo besed, temveč za način, kako se z drugimi razumemo, kako drug drugega podpiramo ter kako z drugimi rešujemo nastale konflikte in težave. Zdrava komunikacija je temelj, na katerem rastejo trdni in trajni odnosi.

V nadaljevanju si zato lahko prebereš več o 3 pomembnih znakih konstruktivne in zdrave komunikacije, ki so bistveni za vsak kakovosten medosebni odnos.

1. AKTIVNO POSLUŠANJE

aktivno poslušanje del zdrave komunikacije

Ena najpomembnejših sestavin zdrave komunikacije je zagotovo aktivno poslušanje. Pri aktivnem poslušanju gre za to, da besed drugega ne samo slišimo, ampak jih tudi zares razumemo. Za to pa moramo svojo pozornost zavestno usmeriti na sogovornika ter na vsebino, ki jo pripoveduje. Drugega si moramo želeti razumeti.

Aktivno poslušanje omogoča globlje razumevanje občutkov in potreb druge osebe, to pa vodi v globlje razumevanje osebe kot celote. Ko drugega vedno bolje razumemo, lahko z njim vzpostavimo zares iskren in lep odnos. To pa nam z drugo osebo omogoča zadovoljno življenje, polno pristnih in globokih interakcij.

2. ODPRTOST IN ISKRENOST V ODNOSU

odprtost del zdrave komunikacije

Odnos, ki temelji na zdravi komunikaciji, zahteva med vključenimi posamezniki tudi odprtost in iskrenost. Biti iskren pomeni deliti svoje misli, občutke in namere brez prikrivanja resnice drugi osebi. Samo z iskrenim sporočanjem našega notranjega sveta lahko druga oseba zares razume, kaj se v nas in v naši notranjosti zares dogaja.

Če z drugimi nismo iskreni o naših mislih, občutjih, pogledih, z njimi ne moremo zares vzpostaviti globokega odnosa. Seveda pa je pri tem zelo pomemben občutek varnosti z drugo osebo. Dejstvo je, da smo lahko zares iskreni samo s tistimi ljudmi, ki našo iskrenost sprejmejo brez obsojanja. Zato je ravno tako kot sama iskrenost pomembno tudi to, da se trudimo z drugo osebo vzpostaviti odnos, ki temelji na neobsojajoči komunikaciji. Občutek varnosti v odnosu pa nas nato vodi do želene zdrave komunikacije na splošno.

3. SPOŠTOVANJE DRUGE OSEBE oz. NEOBSOJAJOČ POGOVOR

spoštovanje

Zdrava komunikacija temelji na spoštovanju druge osebe, to pa je seveda zelo povezano z zgoraj omenjenim ne-obsojajočim odnosom do druge osebe. Če vsak posameznik v odnosu ve, da lahko z drugimi deli vse, kar mu leži na duši, in da ga ob tem ne bo nihče obsojal, potem je taka komunikacija tudi zares mogoča.

Hkrati pa spoštovanje druge osebe pomeni tudi, da ne uporabljamo žaljivega jezika, ne kršimo osebnih meja in ne ponižujemo druge osebe. Gre torej za to, da se z drugimi ljudmi pogovarjamo tako, kot si sami želimo, da se drugi pogovarjajo z nami.

BREZ ZDRAVE KOMUNIKACIJE NI ODNOSA

most zdrave komunikacije

Zdrava komunikacija je most, ki povezuje ljudi in gradi trajne odnose. Aktivno poslušanje, odprtost, iskrenost ter spoštovanje druge osebe so ključni znaki, ki omogočajo, da ta most ostane trden in vzdržljiv. Ne glede na to, ali gre za osebno ali strokovno razmerje, lahko sledenje tem načelom pripomore k vzpostavitvi in ohranjanju zdrave komunikacije ter poglobitvi medsebojnega razumevanja med posamezniki.


Si želiš kakovostnejšega življenja?

Si želiš boljšega vsakodnevnega počutja?

Spodaj se naroči na BREZPLAČNO srečanje, kjer boš preko pogovora postopoma odkrival/a svoje načine delovanja ter jih spremenil/a tako, da ti bodo služili pri doseganju takega življenja, kot si ga od nekdaj želiš.

ZANIMANJE ZA PSIHOSOCIALNO SVETOVANJE IN PSIHOTERAPIJO

Če se zanimaš za svetovalno srečanje, lahko izpolniš spodnji obrazec. V najkrajšem možnem času te bom kontaktirala.